Africké dojmy

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Datum vydání: 15.12.2009
Formát: 201 x 123 x 36 mm; Knihy - vázané; 400 stran
Další specifikace
Cena: 364 Kč běžně 428 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Narozen 20. ledna 1877 v Paříži, hudebně nadaný Raymond Roussel vystudoval konzervatoř, ale již velice záhy se cele oddal poezii. V roce 1897 vydal svůj první román ve verších (La Doublure), jehož naprostý neúspěch se stane příčinou neurastenie z níž se již nikdy nevyléčí. Přesto však v roce 1904 publikuje pod názvem La Vue tři poémy, v nichž cestou deformací slov objevuje asonance a myšlenková zřetězení, jež se stávají procedurou tvorby zvláštního a neslučitelného světa, poznamenávající jeho dva zásadní romány Impressions d’Afrique (1910, rok, kdy se v karlovarském hotelu Pupp míjel s Clemenceauem) a Locus Solus (1914). Jejich vydání nevzbudilo ani ten nejmenší zájem. Ve snaze po uznání obrací se Roussel k divadlu. Jeho obrovské osobní bohatství mu umožňuje, aby na vlastní náklady provedl jejich divadelní adaptace. Podařilo se mu vyvolat mohutný skandál. Veřejnost i kritika ho považují za blázna, mladí surrealisté v něm spatřují génia. Financování divadla a vydávání knih ho přivádějí na mizinu. Stačí ještě redigovat posmrtně vydanou knihu Jak jsem psal některé své knihy a 14. července 1933 završí život v palermském hotelu, ve kterém Wagner komponoval Parsifalai, sebevraždou.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7272-216-7
  • EAN: 9788072722167

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme primárně pro vyřízení Vaší objednávky a další účely. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Román utkaný na divném stavu Ondřej Pomahač, A2, 8.7.2010

(...) Románový text, dělený do šestadvaceti římsky číslovaných oddílů, lze dále rozdělit na dvě části. První je dlouhý popis galapředstavení plného bizarních vystoupení mnoha zúčastněných aktérů, mezi nimiž se konají i neméně bizarní léčení a popravy (I. - IX.). Druhá část je objasňováním každého z výstupů a jednotlivých podrobností představení ve vztahu k účinkujícím a císaři Talouovi VII., jeho dceři a dvoru. (...) Důležitou roli hrají důmyslné stroje, mechanismy a objevy zajímavých substancí, jako je mechanický šermíř, mechanický malíř, magnet na cokoli, lepidlo ze slin umírajícího hlodavce a mnohé další (třeba i hypnóza je stroj). Stroj představuje dokonalý prostředek pro dosažení nějakého cíle. Byť jsou to všechno stroje, které buď nemají praktický účel, nebo jejich autoři nechtějí, aby k takovému účelu byly použity.

;Nikdo nebyl tak neznámý i slavný Jan Gabriel, Hospodářské noviny, 4.2.2010

(...) Již na první pohled je to nezvyklá a náročná četba, kniha plná zdánlivě libovolných epizod, nálezů a vyprávění, které však mají jistý smysl, svou vlastní logiku, nezaměnitelný humor a bezprostřední absurditu. Jednou z pozoruhodných zvláštností knihy je, že téměř všechny scény se v ní vypravují dvakrát. Nejprve je autor popisuje coby slavnostní představení, v němž ožívá zázračný imaginární svět plný neuvěřitelných přístrojů, automatů, vynálezů a dobrodružství, podruhé líčí jejich vznik a zřetězení. (...) Roussel na základě téměř banálního příběhu vystavěl vzrušující imaginární svět, který doslova vymazal i ty nejmenší záblesky reality.

;

Zákazníci také koupili

Mohlo by se Vám líbit50 % sleva skyscraper

Přihlášení uživatele