Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Bulletin MRK 23/2014

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Jazyk: čeština
Publikováno: 12.04.2016
Formát: 1x kniha (brožovaná), 1x CD 128 stran

Anotace

Muzeum romské kultury začalo vydávat své periodikum – Bulletin Muzea romské kultury (MRK) rok po svém vzniku – v roce 1992. Za dobu svého trvání se časopis postupně transformoval ze stručné informativní ročenky v periodikum, jež kromě obsáhlé výroční zprávy muzea přinášelo i odborné vědecké studie, recenze a anotace romské a romistické literatury a další rubriky. Na začátku roku 2016 vyšel Bulletin MRK poprvé jako recenzované periodikum, přičemž v budoucnu bude MRK usilovat o jeho zařazení na Seznam recenzovaných neimpaktovaných periodik Rady pro výzkum a vývoj ČR.
Největší část nově vznikajícího periodika je věnována příspěvkům, které před svojí publikací prošly úspěšně recenzním řízením ze strany dvou odborných recenzentů. Tato část přináší příspěvek uznávaného ruského etnografa Nikolaje Bessonova s názvem Cikánský oděv v ruském impériu a SSSR, který shrnuje vývoj odívání Romů především na území Ruska, Běloruska, Ukrajiny, Krymu, Moldavska, Pobaltí a střední Asie. Příspěvek byl zpracován na základě písemných pramenů, ale také za využití autorovy ojedinělé kolekce asi 15 000 obrazů a fotografií Romů. Více než 60 z nich je součástí příspěvku jako obrazová příloha. Autorem druhého odborného textu s názvem Usazení kočovníků nebo řešení „cikánské otázky“? Kočovníci na Hodonínsku a provádění opatření podle zákona č. 74/1958 Sb. je historik Dušan Slačka. Článek se zaměřuje na realizaci opatření podle zákona č. 74/1958 Sb. o trvalém usazení kočujících osob, přičemž na základě studia regionálních pramenů se v širším kontextu zamýšlí nad definováním objektu tohoto zákona, jež byl koncipován tak, aby „cikánům“ zamezil v kočování a toulání.
V nerecenzované části Bulletinu MRK jsou další příspěvky, mezi nimiž najdeme např. text Data z kalendária Rudolfa Daniela historika Ctibora Nečase a text Zobrazení Romů ve fotografii v Československu v 50. letech 20. století ve sbírkách Muzea romské kultury kurátorky MRK Lenky Grossmannové. Dále se tu nalézají anotace a recenze na romistickou literaturu a rubrika Vzpomínáme, která věnovaná významným romským osobnostem historikovi Bartoloměji Danielovi (1924-2001) a hudebníkovi Eugenovi Horváthovi (1940-2014).
Závěr Bulletinu MRK pak přináší jistý vhled do činnosti muzea za rok 2014, ovšem v tištěné verzi časopisu jen ve zkrácené podobě. Do časopisu je vloženo CD s kompletním obsahem výroční zprávy včetně bohatého fotografického materiálu a všech příloh.

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme pro vyřízení vaší objednávky, pro zasílání našich nabídek a další účely. Nabídky přizpůsobujeme podle vašich předchozích objednávek. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.


Může se hodit…


Nové knihy s podpisem - boční

Přihlášení uživatele