Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Byl jsem Mengeleho asistentem

Autor:

(8x)

Počet recenzí: 1

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2010 (1. vydání)
Formát: 1× kniha, vázaná, 194 stran, česky
Cena: 196 Kč běžně 245 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Autor, lékař z oblasti Sedmihradska, byl jako maďarský žid deportován v roce 1944 do Osvětimi, kde strávil osm měsíců. Díky své odbornosti a znalosti němčiny byl při selekci vybrán Josefem Mengelem, aby prováděl pitvy obětí jeho zrůdných experimentů. Jako prominentní vězeň poznal zblízka nelidské praktiky „anděla smrti“ při pseudovědeckém výzkumu dvojčat i nepopsatelné peklo, které představovala práce tzv. sonderkomand v krematoriích. Hned po válce (1946), možná jako jeden z prvních, Nyiszli vydal své svědectví knižně. Nejde o literární zpracování v pravém slova smyslu, spíš o šokující, naléhavý deník, psaný s jediným záměrem: podat zprávu světu. Tak jako mnozí ani on dlouho „své přežití nepřežil“, deset let po osvobození umírá na infarkt.
Kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a rovněž zfilmována (Šedá zóna, 2001).

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-200-1757-4
  • EAN: 9788020017574

Spoluautoři:

Překlad Gálová, Dana

Informace:

Originál Dr. Mengele boncolóorvosa voltam

Hodnocení


  • 4 / 5

    Výhody zatím nemohu dodat,knihu jsem koupila jako dárek příteli,ale jistě se bude číst jedním dechem.Má rád tento žánr :)

Mengele

Irena Zemanová, Hospodářské noviny, 23.8.2010

(...) Nyiszli sepsal vzpomínky na Mengeleho a osobní svědectví o fungování "lékařské praxe" v Auschwitz-Birkenau bezprostředně po svém návratu domů na konci války. Poprvé vyšly "paměti" Mengeleho asistenta v maďarském originále už v březnu roku 1946 a pochopitelně vzbudily obrovskou pozornost. Teď konečně vycházejí i v českém překladu. (...) Nyiszli přináší osobité svědectví. Nepoznal lágr ve špinavých hadrech, nevyhladověl na kost, nečelil dennodenní tvrdé práci ani sadistickému bití ze strany osvětimských bachařů. O svůj život se však Nyiszli dennodenně bál stejně jako jeho souputníci v přelidněných barácích: jako lékař-vězeň, Žid a nadto nepohodlný svědek šílených pokusů byl dříve či později určený k likvidaci. (...) Nyiszli se ve své knize příliš nezabývá podrobnostmi z vlastního života (z jeho osudu "před Osvětimí" se čtenář dozvídá jen nezbytné minimum) a užívá úsporný způsob vyprávění. Díky tomu kniha, která i do zdánlivě nejprobádanějšího období moderních dějin přináší nové poznatky, působí neobyčejně autenticky.

;

Hrůzyplná kniha

Josef Chuchma, MF DNES, 7.5.2010

(...) V předmluvě ke svému svědectví Miklós Nyiszli píše, že jeho cílem "není snaha o literární úspěch..." a že "rukou lékaře, nikoliv perem reportéra, je (ty hrůzy) také nyní líčím". Ale to je jinak! - Nyiszliho pohled je lékařský, ale zdaleka nejen takový: Ano, popisuje průběhy a příznaky chorob, prováděné pitvy, rozličné příčiny úmrtí; nebo když na něj, ležícího obličejem k zemi, míří zbraň esesáka, uvědomí si, jak se mu v případě výstřelu rozstříkne mozek, co v tom okamžiku nastane v lebce, protože už kdysi, před válkou, jako soudní lékař, ohledával mrtvoly i po různých mordech. Ale v nemenší míře je to pohled lidský, humanistický včetně vědomí, kolik humánního toho v sobě aktér musel potlačit, jak obalit a otupit musel své nervy, aby v osvětimské mašinerii přežil.

;

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme pro vyřízení vaší objednávky, pro zasílání našich nabídek a další účely. Nabídky přizpůsobujeme podle vašich předchozích objednávek. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.booktook sky
Booktook sky

Přihlášení uživatele