Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Čandala

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2003
Formát: brožovaná, 138 stran, 12,5 × 19,5 cm, česky

Anotace

V románu Čandala se August Strindberg (1849–1912) inspiroval svými zážitky z pobytu na zchátralém zámku Skovlyst nedaleko Kodaně od května do září 1888, kde se stejně jako hlavní postava dostal do konfliktu se správcem zámku. Napínavý příběh vypravuje o nelítostném soupeření dvou mužů, magistra Törnera a správce zámku Jensena, které se odbývá pod slupkou zdvořilosti a přátelství, Strindberg by řekl pod maskami. Je to boj na život a na smrt, podle zásady „jestliže nezničím já tebe, zničíš ty mne“. Strindberg tuto rivalitu vystihl a popsal do těch nejintimnějších podrobností. Pojem „čandala“, který označuje nejnižší kastu v indické společnosti, převzal od Friedricha Nietzscheho. Kultivovaný a vzdělaný „nadčlověk“ Törner nakonec zvítězí nad „barbarem“ Jensenem, a to proto, že opustí morálku a jedná také „barbarsky“. Intelekt „nadčlověka“ magistra Törnera se plně projeví v závěrečné scéně při likvidaci odpůrce pomocí laterny magiky.
Strindberg považoval Čandalu za kriminální román a podle švédského literárního vědce a kritika Ulfa Olssona pojednává Čandala také o člověku, který nedovede ovládat své vlastní impulsy, a který je proto nucen poznat, jak se „z uvolněných atomů duše pozvedává mocný hlas přírody“.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 80-7294-077-5
  • EAN: 9788072940776

Spoluautoři:

Překlad Franczyk, Otakar

K přečtení

grm, LIDOVÉ NOVINY, 12.4.2003

(...) K mistrovské miniatuře Strindberga inspirovaly zážitky z pobytu na zámku Skovlyst poblíž Kodaně od května do září 1888, kde se sám dostal do konfliktu s místním správcem. V Čandale se mu podařilo na minimálním prostoru a prakticky bez děje navodit plíživou atmosféru hororu - sám ostatně své dílo označoval za kriminální román - a současně mistrovsky vystihl psychologickou podstatu nekrvavého boje na život a na smrt podle zásady &quotjestli nezničím já tebe, zničíš ty mě".

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme pro vyřízení vaší objednávky, pro zasílání našich nabídek a další účely. Nabídky přizpůsobujeme podle vašich předchozích objednávek. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.Přihlášení uživatele

Katodieta Katodieta