Registrace | Přihlášení


České vánoce

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Datum vydání: 01.11.2010
Formát: Knihy - vázané; 360 stran
Cena: 340 Kč běžně 399 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Výjimečná kniha o slavení vánočních svátků za první republiky, v období nacistické okupace, v padesátých letech, ve "zlatých šedesátých" či v éře normalizace. Přibližuje, jak Vánoce prožívali českoslovenští prezidenti, řadoví občané, nuceně nasazení dělníci, vojáci zahraniční armády nebo političtí vězni nacismu a komunismu. Autoři vycházejí z dobových pramenů i ze vzpomínek desítek pamětníků nejrůznějšího věku a profesí. Knihu doplňuje více než sto ilustrací, z jejích stránek tak promlouvají nejen archivní dokumenty, ale i rodinné fotografie, dobové inzeráty a vánoční ozdoby, karikatury z legálního i ilegálního tisku, propagandistické plakáty, vánoční fejetony či básně a v neposlední řadě i dosud nepublikované autentické vzpomínky.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7363-252-6
  • EAN: 9788073632526

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme primárně pro vyřízení Vaší objednávky a další účely. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Dějiny psané pod vánočním stromkem Magdalena Čechlovská, Hospodářské noviny, 23.12.2010

Krutost a lidská nadřazenost, ale také solidarita ve všech podobách získává o Vánocích nejzřetelnější kontury. Proto jsou dějiny líčené na pozadí vánočních svátků plné emocí. Příběh českých Vánoc v rozmezí let 1918-1989, jak jej představují historici Petr a Pavlína Kourovi, není vždycky sladký jako cukroví, někdy chutná spíš jako tvrdá chlebová kůrka. Najednou se zdá, že Vánoce, při kterých se muselo péct z brambor, na ovoce se stály nekonečné fronty a desetitisíce lidí nemohly z politických důvodů být na svátky doma, nejsou minulostí příliš vzdálenou. Zapomenuté vánoční reálie oživuje dokumentární kniha s názvem České Vánoce od vzniku republiky do sametové revoluce. Dvojice historiků v tomto svazku ukazuje novodobé české dějiny na půdorysu nejemotivnějších svátků v roce.

;Pod stromeček Havla Kateřina Kadlecová, REFLEX, 16.12.2010

Jaké byly nejžádanější dárky Husákových dětí? Co dostal pod stromek dvouletý Vašíček Havel a jaký dopis Ježíškovi napsal za války Milošek Forman? Jak slavili muklové, disidenti, prezidenti a prominenti? Ještě před adventem vyšly ČESKÉ VÁNOCE, vynikající publikace historiků Pavlíny a Petra Kourových, která na 350 stranách popisuje české svátky vánoční v mnohdy neveselém dobovém kontextu "od vzniku republiky do sametové revoluce". ČESKÉ VÁNOCE jsou výběrem z mnoha rozličných archívů, z pozůstalostí, z rodinných alb. Knihu lze číst různými způsoby; každá stránka přináší nové informace, zasazené autory do nečekaných i naopak očekávaných souvislostí. My jsme se zaměřili na vánoční dárky typické pro svou dobu a na proměnu děťátka v jesličkách v bodrého mužika s vatovými vousy. Zaujaly nás také dopisy těmto dvěma reprezentantům vánočních svátků a líčení toho, jakou pozornost Vánocům věnovali vybraní českoslovenští a čeští prezidenti.

;České vánoce Hana Havlůjová, Dějiny a současnost, 30.11.2010

(...) Mezi nejzdařilejší pasáže knihy patří (...) kapitoly věnované oslavám vánočních svátků v podmínkám nacistických a komunistických věznic a táborů (...) a kapitola Vánoce v padesátých letech, jež se zabývá mimo jiné snahou komunistického vedení o prosazení sovětského Dědy Mráze na úkor Ježíška. Z knihy vyplývá, že pokusy o zhmotnění tohoto ideologicky přijatelného dobroděje nakonec selhaly, stejně jako snaha o dosažení komunistického "ráje na zemi". Nenaplnila se však ani starší očekávání spojená s tradičním úsilím o vánoční blahobyt. Naopak, hojnost jídla i darů a pohoda u televizních obrazovek byla již na sklonku osmdesátých let zakoušena jako syndrom vnitřní prázdnoty a stereotypu vánočních oslav. (...) Zkušenosti z totalitních kriminálů a lágrů však učily, že skutečné dary – lhostejno zda pro děti či dospělé – bývají, tak jako Ježíšek, očím neviditelné. A v tomto ohledu nelze než ocenit také výběr titulní fotografie (Jan Lukas, 1953) pro obálku knihy.

;Ježíšek a koledy nebo Stalin Jana Machalická, LIDOVÉ NOVINY, 25.11.2010

České Vánoce je knížka, která dokumentuje, jak šel čas s Vánocemi (...) Jak vypadaly Vánoce v Lánech u TGM, za první republiky vůbec, za protektorátu, v časech, kdy Ježíška zmasakroval děda Mráz, v šedesátých letech i v roce 1989, mapuje a rozebírá pozoruhodná knížka (...) České Vánoce. Námět je to originální a zpracovaný je velice poctivě. Nejde jenom o to, jak se tyto svátky proměňovaly v běhu dějin, autoři si všímají Vánoc i z hlediska sociálního. A čtenář si znovu uvědomí, jak neuvěřitelně bouřlivé bylo celé dvacáté století a jak se dějinné zvraty a politické ideologie podepisovaly i na tomto v podstatě intimním, duchovním a rodinném svátku. Autoři důsledně vycházejí z pramenů, zpovídají pamětníky, zpracovávají dobové materiály. Jednoduše: přistupují k tématu jako zodpovědní historikové, a přesto vznikla knížka čtenářsky poutavá, ba i zábavná.

Zákazníci si zakoupili s tímto produktemPřihlášení uživatele

EMG doprava zdarma - na pozadí