Dějiště: Čechy

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Datum vydání: 01.01.2009
Formát: 206 x 138 x 19 mm; Knihy - vázané; 160 stran
Další specifikace
Cena: 158 Kč běžně 190 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Nejnovější svazek esejů význačného germanisty českého původu je důležitým příspěvkem k poznání někdejší česko-německo-židovské kultury a odrazem autorova nedávného návratu k „českým“ tématům jeho badatelského i osobního zájmu. V textech věnovaných židovské problematice se Demetz zabývá např. dějinami jidiš na území Čech či rilkovskou inspirací v díle Jiřího Ortena, nad různými aspekty české národní emancipace a jejími nacionalistickými projevy se zamýšlí v esejích o Bernardu Bolzanovi, Fibichově „Šárce“ nebo Benešových dekretech. Svazek doplňují portrét česko-německého spisovatele a přítele Demetzovy rodiny Johannese Urzidila a vzpomínka na autorovu válečnou knihkupeckou epizodu „Jedno pražské knihkupectví – 1943“. Jak je u Demetzových děl samozřejmostí, teoretické i osobně motivované úvahy jsou bez výjimky psány brilantním a duchaplným stylem, na mnoha místech oživeným exkursy k souvisejícím tématům, a nezaměnitelným způsobem dokážou čtenáři zprostředkovat bohatství historických faktů i řadu charakteristických detailů dokládajících autentičnost Demetzova svědectví o dnes již nenávratně zmizelé české kulturní minulosti.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7185-949-9
  • EAN: 9788071859499

Spoluautoři:

Překlad Slezák, Vratislav

Informace:

Originál Böhmen böhmisch

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme primárně pro vyřízení Vaší objednávky a další účely. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Peter Demetz, Dějiště: Čechy. Eseje Blanka Činátlová, A2, 13.5.2009

(...) Leitmotiv samozřejmě tvoří setkávání (a míjení) české kultury s kulturou německou a židovskou. Typicky česká témata, jako například příběh Šárky a Ctirada, nechává Demetz znít na pozadí téhož mytického archetypu v germánské literatuře (Edda), hledání proměn vztahu Šárky a Ctirada od Kosmovy kroniky až po Fibichovu hudební variaci otevírá nejen téma imaginárního konstruování národa skrze jeho heroické ztělesnění, ale třeba i prolínání milostného příběhu literárního a autorova; analýza historické imaginace Čechů ukazuje konfigurace symbolických postav - Libuše, babičky, Jana Husa či svatého Jana Nepomuckého.

;Dějiště: Čechy Radovan Plášek, Literární noviny, 20.4.2009

(...) Dějiny v jeho pojetí nejsou něčím pevně daným a zákonitým, ale spíše tím, co je otevřeno interpretaci, abychom jim vtiskli nějaký smysl. O tom svědčí i jeho poslední u nás vydaná esejistická kniha s názvem Dějiště: Cechy. V tomto souboru deseti esejů autor přináší potřebné podněty k promýšlení otázek spjatých s národní identitou. Otázka, kým a jak je vytvářen (český) národ, je klíčová. České dějiny jsou zde představeny ve své ne zcela samozřejmé, ale přitom nebývale potřebné podobě.

;Úvahy nad nesamozřejmostí českého bytí František Cinger, PRÁVO, 3.3.2009

(...) České národní vědomí se orientovalo podle jazykového pojetí národa Josefa Jungmanna a nikoli podle pojetí Bernarda Bolzana, že národ je konstituován politickými úkoly, tvrdí ve své knize esejů Dějiště: Čechy Peter Demetz. (...) Na české poměry nezvyklá otevřenost a uvolněnost Demetzových esejů připomíná jedinečnost Romana Jacobsona, ale i rodinného přítele Johannesa Urzidila, Jiřího Ortnea či Rainera M. Rilkeho. Nadhazuje často přehlížená témata českých dějin i kultury a nutí k přemýšlení, hodnocení, k formulování vlastního názoru.

;Demetz vyznačil cestu k evropanství Milena M. Marešová, Hospodářské noviny, 20.2.2009

(...) Český stát je reprodukován jako místo tradičně více-národnostní a mezi-kulturní, zakořeněné v pozitivním rozhovoru jednotlivých složek, v napětí mezi pohanstvím a křesťanstvím, v živlu českém, německém a židovském, které možná nebudovaly vždy v plné shodě, ale jejichž stavba je díky omezenému území nutně nazývaná společnou a jejíž schopnost přesahu výše zmíněné omezenosti je její záchovnou podstatou. Demetzovi Češi: Bolzano, Stifter, Urzidil bourají omezenou představu buditelské melancholie. Své pozice autor artikuluje ve stále živé provokativnosti: malé české dějiny jsou ty, kde se stává jediným tématem pouhé češství - samolibý nacionalismus, kroužící kolem sebe sama. Jako zkušený vysokoškolský profesor promlouvá stylem uvolněným a kronikářským, pokud jde o vzpomínkové obrazy, jinde striktně akademicky, jedná-li se o přednášky směrované pro vědeckou obec. Demetz testuje míru tolerance umělecké (vyvoláním představy Jiřího Ortena, který v protektorátních podmínkách překládá Rilkovy básně), ale ještě silněji a beze stopy sentimentu snášenlivosti občanské.

;České zázemí amerického germanisty Petera Demetze Petr Kovařík, Ostatní, 19.2.2009

(...) Pozoruhodný je už samotný Demetzův výběr témat. Složitost jazykového, národnostního a kulturního kontextu v historii vyplývá už z prvního eseje věnovaného dějinám jidiš v Čechách (Spekulace o pražském jidiš). V eseji věnovaném pražskému teologu a vědci Bernardu Bolzanovi řeší v širokém kontextu otázku jazykového a národnostního konfliktu v Čechách, v dalším textu se staví proti zjednodušování problematiky Benešových dekretů ("které zřídkakdo celé prostudoval"). (...) Demetzovo vzdělání, ale i rodinné vzpomínkové zázemí, neobyčejná erudice a působivý styl tvoří z jeho knihy nejen poutavou četbu, ale na malé ploše i mimořádný podnět k přemýšlení o tradici, literatuře, soužití, či

Publikace od stejného autora

Zákazníci také koupili

Mohlo by se Vám líbit50 % sleva skyscraper

Přihlášení uživatele