Dílo a styl
(Produkt nebyl zatím hodnocen)
Vydavatel: | Argo |
---|---|
Datum vydání: | 01.01.2007 |
Formát: | 237 x 168 x 30 mm; Knihy - vázané; 431 stran |
Anotace
Meyer Schapiro (23. 9. 1904, Litva – 3. 3. 1996, USA) byl jedním z nejvýznamnějších amerických historiků a teoretiků umění ve 20. století. Svou mnohostrannou erudicí, hloubkou pohledu a nezvykle širokým spektrem zájmů vytvořil předpoklady k prudkému rozmachu americké uměnovědy a vychoval množství úspěšných žáků, dále rozvíjejících jeho podněty. Vedle svých amerických učitelů Arthura K. Portera a Charlese R. Moreyho, se Schapiro ve svém díle odvolával zejména na názory hlavních představitelů vídeňské školy (Aloise Riegla, Franze Wickhoffa a Maxe Dvořáka), německých historiků umění (především Wilhelma Worringera a Wilhelma Pindera) a Francouze Henriho Focillona. Uplatňoval velmi otevřený, nedogmatický a někdy téměř experimentální způsob práce i výuky a tvůrčím způsobem se vyrovnával s aktuálními podněty z jiných oborů: současné literatury, filosofie (zvláště existencialismu a fenomenologie) a psychoanalýzy. Odmítal izolování stylových analýz od konkrétních dějinných situací, kritizoval ustrnutí v hermetické oblasti bez spojení se sociálními, politickými, ekonomickými a ideologickými zdroji. Čtenáři se dnes, v českém překladu poprvé, dostává do rukou obsáhlý průřez Schapirovým dílem, reprezentující velkou část jeho zájmového spektra. Studie o starším umění obsahují vedle ikonologických úvah z oblasti románského umění a umění rané nizozemské renesance také obsáhlou kritickou reinterpretaci knihy Sigmunda Freuda Vzpomínka z dětství Leonarda da Vinci. V části věnované novějšímu umění jsou zahrnuty studie o Courbetovi a lidovém umění, o Seuratovi a o Cézannových jablkách reflektující Schapirovy teorie sociálních a ekonomických aspektů uměleckého díla, zatímco ve stati o díle Pieta Mondriana se autor věnuje expresivním a intelektuálním kvalitám abstraktního stylu. V posledním oddílu jsou shromážděny práce metodologické, mezi nimiž obzvláště významné místo zaujímá studie Styl, v níž Schapiro shrnul dosavadní poznatky bádání o stylu a kriticky se vyrovnal se schematičností polaritních, cyklických i evolučních teorií.
Kategorie
- Populárně naučná / Umění a kultura / Dějiny umění
- Populárně naučná / Umění a kultura / Výtvarné umění
Knihovnické kódy
- ISBN: 80-7203-821-4
- EAN: 9788072038213
Spoluautoři:
Překlad | Valeška, Jan, Kösslerová, Diana |
Hodnocení
Jak je důležité porozumět stylu Jiří Pacek, LIDOVÉ NOVINY, 30.6.2007(...) Ačkoliv Schapiro zdůrazňoval vliv společnosti na umělce a dílo, ironizoval mechanistické pojetí dialektiky dějin umění; ostatně nikdy se nenechal spoutat jedinou teorií. Všechny vlivy, které přijal - ať to byla Boasova teorie kultury, psychoanalýza, existencialismus či fenomenologie -, vybrousily jeho přesný výklad o další fasety.
;výběr-knihy grm, PRÁVO, 3.5.2007(...) V mistrných analýzách mimo jiné dával do souvislosti práce raného křesťanství s arabskými vlivy, ale také nově nahlížel moderní avantgardu a abstrakci. (...) Milým dárkem českým čtenářům je dodatek: Schapirova krátká glosa o Josefu Šímovi, která končí slovy: Neznám jiného malíře, jenž s takovou čistotou a důsledností zachovává kontemplativní postoj, jaký známe spíše díky básníkům než malířům.
;Schapiro měl cit pro staré umění i avantgardu Peter Kováč, PRÁVO, 6.2.2007(...) Zájemci tu však najdou řadu statí, které patří k základním kamenům moderní uměnovědy, ať už je to třeba studie o uměleckém stylu, o Courbetovi, o Robertu Campinovi nebo o Seuratovi. Srp jako znalec díla Josefa Šímy výbor obohatil i dodatkem, v němž se Schapiro vyznal ze svého obdivu k velkému českému malíři. Škoda jen, že u některých studií kvalita českého překladu občas komplikuje logický výklad, což poznamenalo třeba slavnou stať O estetickém přístupu v románském umění.
;