Registrace | Přihlášení


Dívka se zlatými kalhotkami

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Edice: Světová knihovna
Datum vydání: 01.09.2010
Formát: 206 x 134 x 14 mm; Knihy - vázané; 176 stran
Další specifikace
Cena: 183 Kč běžně 229 Kč
Nedostupné

Dostupnost: Není skladem

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Zapomenutý spisovatel píše ve svém domě na pláži paměti. Do poklidného stereotypu přijíždí jeho nestydatá neteř Mariana se svým přítelem fotografem. Přes den se Mariana miluje nebo hádá se svým přítelem, kouří a chodí na procházky, v noci pomáhá strýci s přepisováním pamětí a nahá s ním vede vášnivé debaty v posteli, končící často až se svítáním. Spisovatel pod vlivem Marianiných otázek bilancuje svůj život a čím dál víc se oddává erotickým fantaziím o ní i její matce. Když se obě ženy setkají, má to pro spisovatele fatální důsledky, které mohou vést až k sebevraždě. Intimně laděný román, který byl ve své době šokující, působí dodnes nebývale otevřeně.

Překladatel

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-207-1333-9
  • EAN: 9788020713339

Spoluautoři:

Překlad Jungmannová, Marie

Informace:

Originál La muchacha de las bragas de oro

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme primárně pro vyřízení Vaší objednávky a další účely. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Marsé se ptá, zda intelektuálové jen lžou Alan Beguivin, E15, 1.11.2010

(...) Pozorná četba čtenáře odmění požitkem mistrovského popisu fungování paměti a psychologické bezradnosti. Spisovatel Forest, jenž se zapletl s frankistickým režimem, se uchyluje do ústraní, aby sepsal paměti. Rozehrává složitou hru sám se sebou, jak se vyrovnat s minulostí, jíž se zkompromitoval. Zdánlivě nevinná cesta do vlastní duše přeroste do obludných rozměrů sebevytváření, tak jak to umí jen spisovatel se svými postavami. Snaha vykreslit se v lepším světle se zvrtne v naprostý osobní rozklad, který ještě zesílí po nečekaném příjezdu Forestovy neteře Mariany. (...) Sexuální rovina, již vnáší do příběhu Mariana, pamatuje na Lolitu, ale v českém kontextu i na vieweghovský model intelektuála deptaného silnými ženami (neboť zatímco za Kundery šlo o dějiny, dnes už jde jen o sex). Zlaté kalhotky pak symbolizují svobodu a mládí, jichž se intelektuál děsí, protože mu připomínají vlastní minulost. Jak upozorňuje v poučném doslovu Jorge Zúńiga Pavlov, text může být aktuálním apelem i pro naše kolaboranty. Obecněji klade nepříjemnou otázku, zda intelektuálové, protože pracují se slovem, umějí jen lhát.

;Celá hořím, strýčku, uhas mě jak svíčku Ondřej Horák, Hospodářské noviny, 29.10.2010

(...) Dívka se zlatými kalhotkami je tedy dialogem Luyse Foresta a Mariany nejen na úrovni rozkroku, ale také na úrovni jejich čel a mozků za nimi skrytými, to když rekonstruují spisovatelovu minulost. A román by se dal považovat i za příběh generačního střetu. Jenže stejně tak je příběhem mezigeneračního souznění. Jak už bylo naznačeno, Mariana se pohoršuje nad životem a politickými ústupky svého strýčka, ale zároveň jí imponuje, a to nejen bohatým životem, ale také jako muž. Ona sama si užívá svobodného života, ale je to i proto - či jen proto - že nemá, kde zakotvit. To Luys Forest je naopak jakousi ploužící se mrtvolou, která za sebou vleče zavazadlo obludně zduřelé vlastní historií. Mariana mu pomáhá ukázat jeho minulost, on jí pomáhá ukázat její budoucnost. A oba ještě netuší, že život - čili Juan Marsé - jim připravil zápletku, na niž by se ani Luys Forest ve svých vylhaných pamětech nezmohl. A kterou by mu Mariana jistě navrhla vyškrtnout jako nedůvěryhodnou.

;Retušované vzpomínky píšícího frankisty Ondřej Nezbeda, RESPEKT, 18.10.2010

"Vzpomínám si přesněji na člověka, kterým bych býval chtěl být, než na toho, kterým jsem byl," říká hlavní hrdina románu španělského romanopisce Juana Marsého. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby jím nebyl frankistický spisovatel, jenž se na sklonku života rozhodl zavřít se v domku na pláži a sepsat paměti. V takovém případě získává jeho promluva příchuť nestoudnosti. (...) Marsé v jednom z rozhovorů prohlásil, že není žádný sociolog, že nechtěl napsat angažovaný román. Zajímá ho osobní rovina, zkoumá, jakým způsobem člověk před svou vinou uhýbá a vytváří "hypotetický stín sebe samého". Jeho román je příjemný tím, že se tu nemoralizuje, autor si dokonce se čtenářem a jeho sympatiemi k hrdinovi – kterému nelze upřít jisté osobní kouzlo –, pohrává. V této nejednoznačnosti a rafinovanosti je jeho román nejsilnější.

Zákazníci také koupili

Mohlo by se Vám líbit50% sleva na druhý titul

Přihlášení uživatele