Ve čtrnácti esejích autor vychází z evangelijního příběhu o „nevěřícím Tomášovi“. Představy o Bohu, církvi a víře „bez zranění“ autor považuje za iluze. Ke křesťanské víře patří odvaha vidět rány našeho světa a dotýkat se jich vírou, která sama je jimi zasažena, zraněna. Tváří v tvář „zraněnému Bohu“ člověk může odložit „brnění, masky a šminky“, jimiž před druhými a někdy sám před sebou zakrývá svá bolestná místa. Kniha obsahuje jak teologicko-filozofické meditace, dotýkající se mystických hloubek víry, tak překvapivé, ostré i místy humorné komentáře konkrétních událostí a typických znaků naší doby. Zdrojem autorovy inspirace je křesťanská i židovská mystika, Pavlova a Lutherova teologie kříže, současná postmoderní filozofie a teologie i poklady staré lidové velikonoční zbožnosti a umění a v neposlední řadě i autorovy vlastní zkušenosti z dlouholeté terapeutické i pastorační praxe.
Dotek věřícího Tomáše Tomáš Weiss, LIDOVÉ NOVINY, 6.12.2008
(...) Rozhledem po současném náboženském dění jsou Halíkovy knihy vždy obohacující. Čtenář se tu neprodírá zaprášenou teologickou knihovnou minulosti, jazyk odpovídá jeho moderní zkušenosti. Ta podle Tomáše Halíka rozhodně nedokáže potřebu metafyzického přesahu z člověka vymazat. Pokud ji v sobě neobsadí Boží osobou, s níž povede celoživotně dospělý dialog, zabere si uvolněný prostor pro sebe většinou něco velmi nebezpečného. Takzvaní nevěřící mívají problém s tím, že dostatečně nerozumějí tomu, co jim víra nabízí. (...) V Dotkni se ran se Tomáš Halík pustil zatím asi nejvíc ze svých knih do teologické osvěty.
;co si přečíst Klára Kubíčková, MF DNES, 8.11.2008
(...) je o odvaze a nutnosti dotýkat se otevřených ran, osobních i společenských. Čtrnáct esejů je inspirativním čtením snad i pro nevěřícího Zachea.
;
Publikace od stejného autora
Zákazníci také koupili
Mohlo by se Vám líbit
Informace o autorovi
Tomáš Halík
mons. Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D. (*1948)
Vzděláním filozof, sociolog, teolog a religionista. Za totality činný v náboženském a kulturním disentu, nyní profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, farář Akademické farnosti v Praze a prezident České křesťanské akademie, člen Evropské akademie věd a umění. Po roce 1989 podnikl studijní a přednáškové cesty po všech šesti kontinentech, byl hostujícím profesorem mimo jiné na univerzitách v Oxfordu, Cambridge a Harvardu. Je nositelem mezinárodních ocenění za zásluhy o šíření tolerance a duchovní svobody, expertem v oblasti mezináboženského a mezikulturního dialogu. Jan Pavel II. ho jmenoval konzultorem Papežské rady pro dialog s nevěřícími a Benedikt XVI. monsignorem (čestným papežským prelátem).
Jeho knihy a články vycházejí ve významných nakladatelstvích v řadě světových jazyků. Doma i v zahraničí získal prestižní ceny za literaturu. V roce 2010 získal Cenu Romana Guardiniho a Společnost křesťanů a Židů mu udělila titul Člověk smíření 2010.
Evropská společnost pro katolickou teologii udělila Tomáši Halíkovi v roce 2011 za knihu Patience with God (v českém orig. Vzdáleným nablízku, Nakladatelství Lidové noviny 2007) Cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu za roky 2009/10.