Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Drsný střed Evropy II.

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Datum vydání: 2006 (1. vydání)
Formát: vázaná, 251 stran, 17 × 24 cm, česky
Cena: 215 Kč běžně 299 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Druhý díl historické řady nakladatelství Daranus navazuje svými 24 historickými příběhy na první díl. Tentokrát je obdobně čtivou a akční formou pojednáno období 15.-19.století. Také tento díl je vyzdoben mnoha ilustracemi a doplněn časovými osami a obsáhlým rejstříkem. Historické příběhy nabízejí i mnoho méně známých faktů: například že český velitel zachránil roku 1683 před Turky Vídeň, s kým se milovala Kateřina Zaháňská čili "paní kněžna z Babičky" či jaké bylo tajemství svobodných zednářů v Čechách.Současně s druhým dílem vychází pro velký zájem i dotisk prvního dílu. Na obě knihy naváže dvoudílná publikace Potlučený lev, věnovaná moderním českým dějinám.Ukázka z textuTurecká přesila je obrovská a Vídeň musí padnout! Velký vezír Kara Mustafa to přece sultánovi slíbil.
Kara Mustafa ví, že ho tlačí čas. Obléhá Vídeň od července, ale do zimy před ní zůstat nemůže.
Když tohle tažení začalo, stálo proti Turkům v poli u Prešpurku třicet pět tisíc císařských vojáků, v evropských poměrech armáda jako hrom, ale proti Mustafovým sborům maličká. Bitvu si s Turky dovolit nemohla, musela se dát na ústup. Nechala část pěchoty ve Vídni a pochodovala na západ v naději, že spojenci jí snad přece jen dorazí na pomoc.
Do té doby může ale Vídeň vykrvácet. Kara Mustafa dobývá město hned od začátku tvrdě. Má sto sedmnáct děl, mnohá z nich těžká - obléhací. Koule, žhavené v plamenech dočervena, létají se svistem přes hradby a s ohněm skoro bez ustání zápolí Kaplířovi hasiči.
Nepřátelští zákopníci se jako krtci ryjí v zemi a každým dnem jsou blíž vídeňským hradbám. Občas se Turci pokusí o zteč, někdy klamně, jindy doopravdy, občas se obránci vytasí s protiztečí. Někde se už hradby mění v suť a dělostřelba v ní vytlouká cesty pro nástup janičárů. Když město padne, dostane je podle tureckých zvyků vojsko na tři dny v plen...
Velitel Vídně von Stahremberk klesne v palbě a vojáci ho těžce zraněného nesou na lůžko. Po Stahremberkovi přebírá velení český důstojník Kaplíř ze Sulevic. Co na tom, že musí současně řídit i věčný boj s požáry?! Veliký vezír Kara Mustafa vystaví městu na dohled uťaté hlavy zajatců. Tak jako před lety císař hlavu jeho, Kaplířova děda, v Praze na mostecké věži.
Ve službách Kary Mustafy jsou inženýři z Francie a patří k nejlepším na světě. Školu jim dal velký stavitel pevností Vauban a dobře vědí, jak budovat hradby, ale taky jak je ničit. Z Vídně navíc zbývá už jen chomáč úpěnlivého vzdoru, smrti a krve. Polovina posádky padla a dělostřelba, oheň a nemoci připravily ve městě o život přes dvacet tisíc lidí.
Na západě obsazují Francouzi Alsasko a Lucembursko, protože je teď v říši nemá kdo bránit. Francouzský král Habsburky nenávidí a Turky jako by bral za své spojence.
Kaplíř ze Sulevic by možná už křesťanskému nepříteli město vzdal, pokud by měl záruku slušného zacházení, ale tahle válka je jiná. Veliký vezír Kara Mustafa je strašný soupeř: dokázal znovu povznést rozklížený sultanát, dát mu skvělou armádu a je to člověk bez citu, vždyť jak jinak by své zajatce mohl dát zaživa stahovat z kůže? Co udělá s ním, s Kaplířem, když Vídeň padne? Dá ho umučit, nebo ho do Cařihradu pošle v kleci?
Děla duní skoro pořád a stárnoucí Kaplíř je u konce sil. Nesmí udělat chybu. Musí bleskově rozeznat, z jakého směru jde největší hrozba, a spánku se vyhýbá jako morové ráně. Město už dlouho nevydrží. A příští rok zjara vyrazí Turci do Čech.
Pevnost je v kleštích už osm týdnů. Kaplíř velí každou noc vystřelit světlice ze svatoštěpánského chrámu. Daleko vzadu za tureckým ležením musejí všichni vidět, že Vídeň bojuje z posledních sil a zoufale prosí o pomoc.
Poláci vedení králem Sobieským dorazí k Dunaji počátkem září a je jich dvacet pět tisíc. S Poláky a s pomocnými sbory z říše má už habsburská armáda dost sil, aby vytáhla do bitvy s Turky, byť má Kara Mustafa stále značnou převahu.
Křesťanští spojenci zahájí boj 12. září 1683 a útočí nezvykle už před ránem. Veliký vezír vyšle proti n

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 80-86983-06-4
  • EAN: 9788086983066

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme pro vyřízení vaší objednávky, pro zasílání našich nabídek a další účely. Nabídky přizpůsobujeme podle vašich předchozích objednávek. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktemAJ tituly SKY

Přihlášení uživatele

EMG doprava zdarma - na pozadí