Registrace | Přihlášení


Hrady skutečné a povětrné

Autor: Josef Šafařík

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel: Dauphin
Datum vydání: 01.12.2008
Formát: Knihy - vázané; 224 stran
Další specifikace
Cena: 268 Kč běžně 298 Kč

Dostupnost: Není skladem

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Ústředním tématem Šafaříkových textů je situace člověka a umění ve světě vědy a techniky. Vybrané eseje, přednášky a studie byly napsány v 60. a 70. letech. Myslitel a básník, ojedinělé myšlenkové kvality a hloubky. Dosud neobjevený autor příčící se zařazení do jakéhokoli systému povyšující myšlení na svébytnou kategorii mimo jakýkoli filosofický systém. Svou originalitou básnickou stavbou textu a zároveň ne-známostí a ne-uchopitelností se nabízí srovnání například s Ladislavem Klímou či Jakubem Demlem ne však s filosofy školních škamen, kteří ho až doposud nebyli schopni ani reflektovat.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7272-161-0
  • EAN: 9788072721610

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme primárně pro vyřízení Vaší objednávky a další účely. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Nepatřit nikomu než sobě Jaroslav Formánek, RESPEKT, 2.2.2009

(...) Ústřední otázkou všech jeho esejů je postavení člověka a také umění v soudobém světě. Šafařík přitom nezkoumá pouze odosobňující a odlidšťující moc institucí. Originalita brněnského filozofa spočívá v tom, že obdobnou destruktivní moc vidí i ve vědě a v technice, které svobodnou lidskou bytost řadí na úroveň robota. Člověk - stroj, umění - věda, kultura - civilizace, to jsou hlavní protiklady, okolo nichž Šafařík neustále krouží. Cestu k přirozenosti, k tomu, jak zůstat sám sebou, vidí v přijetí smrti, před kterou moderní civilizace marně utíká a snaží se ji vytěsnit i ze svého vědomí. Právě tady filozof hledá klíč k záchraně člověka, když píše: "Patřit smrti je být ničí, nepatřit nikomu než sobě, osvobodit se z moci bohů, monarchů a katů, a sám svou svobodnou mocí být, k smrti se cele vyžít, ne se dát mocí zcizit, a zneužít."

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci také koupili

Mohlo by se Vám líbit50% sleva na druhý titul

Přihlášení uživatele