Komunální politika - obce, aktéři a cíle místní po

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Datum vydání: 01.10.2009
Formát: 240 x 167 x 14 mm; Knihy - paperback; 256 stran
Další specifikace
Cena: 127 Kč běžně 149 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Publikace věnovaná především studentům politologie a příbuzných oborů popisuje model veřejné správy a samosprávy a mapuje vývoj českého komunálního systému od roku 1861. Popisuje funkce a orgány místní samosprávy v České republice. Pozornost věnuje také volebnímu systému od listopadu 1989 do současnosti či výsledkům komunálních voleb v letech 1990-2006. Popisuje změny chování voličů a stranou nezůstávají ani klady a zápory volebních politických programů, volební účast, preferenční hlasování, typologie a složení koalic. Jak píše sám autor: "...hlavním cílem je v českém prostředí poprvé souhrnně v jednom celku představit a analyzovat všechny tři dimenze komunální politiky - institucionální, vztahovou i obsahovou."

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-247-2908-4
  • EAN: 9788024729084

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme primárně pro vyřízení Vaší objednávky a další účely. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.


Monografie Komunální politika. Obce, aktéři a cíle místní politiky představuje poslední ze zesilujícího proudu publikací Stanislava Balíka k problematice politiky v obcích. Text je výstupem výzkumného záměru Politické strany a reprezentace zájmů v soudobých evropských demokraciích. Kniha je přehledně strukturovaná a skládá se ze tří hlavních pilířů.
První z nich je věnován komunální politice v rovině polity, tj. jejímu institucionálnímu vývoji, v jehož rámci se Stanislav Balík zaměřil nejen na obecné otázky samosprávy a jejích funkcí, ale i na typologii obecních pořádků ve středoevropském komparativním přehledu a zejména na vývoj institucionálního rámce české lokální politiky do roku 1989 i od roku 1990 do současnosti. Druhý pilíř práce se zabývá lokální politikou v rovině politics, tj. procesu střetávání různých aktérů v politické aréně municipalit. Tato část obsahuje analýzu dosavadních komunálních voleb po roce 1990, politickou participaci a její souvislost s interpretací volebního systému a jeho účinků, v neposlední řadě také analýzu samotných politických aktérů a jejich koalic. Třetí část se věnuje policy, tj. otázce přístupů, programů a cílů jednotlivých aktérů. Tuto problematiku Balík čtenářům přibližuje prostřednictvím výkladu věčného sváru mezi politickým a nepolitickým přístupem k lokální samosprávě
(dualita přístupů Gesellschaft / Gemeinschaft).
Práci lze označit jako průřezovou, text je velmi přehledným, srozumitelným a přitom komplexním uvedením do problematiky komunální politiky a jako takový je určen širokému spektru studentů společenskovědních oborů a středoškolských i vysokoškolských pedagogů. Stanislav Balík se z významné části soustředí na shrnutí a logickou a srozumitelnou prezentaci výsledků svých dosavadních projektů a výzkumů, čímž navazuje i na některé své předchozí publikace. Zde lze zmínit například výklad jednotlivých typů obecních pořádků v SRN [BALÍK 2003a], výklad vývoje územní veřejné správy na českém území od roku 1848 [BALÍK 2003b], analýzu aktérů lokální politiky a jejich koaličního chování [BALÍK 2008a] nebo role starostů v komunálních politikých systémech [BALÍK 2008b]. Zejména dvě poslední citované Balíkovy práce přitom souvisejí s dalším klíčovým (a v předložené publikaci nastíněným) problémem: odlišností povahy komunální politiky v malých obcích a velkých městech. Publikaci jedn
označně doporučuji, čtenář najde komplexní úvod do problematiky komunální politiky zahrnující rovněž velmi široké spektrum odkazů k dílčím tématům.

Petr Jüptner
IPS FSV UK Praha

Publikace od stejného autora

Zákazníci také koupili

Mohlo by se Vám líbit50 % sleva skyscraper

Přihlášení uživatele