Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Krvavý duben

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2007 (1. vydání)
Formát: 1× kniha, vázaná, 160 stran, 13,5 × 20,5 cm, česky
Cena: 175 Kč běžně 219 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Historický román je situován do albánských hor třicátých let 20. století. V odlehlém místě připomínajícím stát ve státě nefungují zákony monarchie, ale platí zde přísné zvykové právo, tzv. Kanun, daň z krve. Román je ohraničen třiceti dny příměří, které nastávají, poté co dojde k hrdelnímu zločinu: Ďorg Beriša zabíjí, aby pomstil vraždu svého bratra, a zachoval tak čest rodiny. V době lhůty putuje po horách a setkává se s Dianou, mladou manželkou spisovatele Vorpsiho. Diana je postupně vtahována do starobylých zákonů krve a cti a Ďorg, jejich konkrétní představitel, ji stále více přitahuje. Beriša na krásnou ženu z města také nemůže zapomenout, neustále ji hledá a nakonec umírá kulkou vykonavatele msty.
Světoznámý spisovatel napsal Krvavý duben v době, kdy v Albánii vládly tvrdé komunistické zákony, které předčily i zvyky Kanunu. Oficiální kritika tehdy román přešla mlčením, autor byl jediný, kdo se o fenoménu krevní msty vyjadřoval bez odsudku. Nedá se říci, že by krutost tohoto zvyku přijímal, nicméně téma použil v několika dílech a je jím do jisté míry i fascinován. Román Krvavý duben bezesporu upoutá tématem a dramatickým příběhem. Ismail Kadare je vynikající vypravěč, pohybující se mezi reálným a magickým, který čtivou formou přibližuje nezvyklé děje a události a zpřítomňuje pro nás neobvyklý svět.Ukázka z textuJiž podvacáté se mu zdálo, že vidí v ohybu cesty kráčet muže, který se měl stát jeho obětí. Šel pomalu a nad pravým ramenem mu vyčnívala černá hlaveň pušky. Ďorg se zachvěl. Ne, tentokrát to nebyl přelud. Blížil se muž, na kterého čekal. Stejně jako minule na muže zamířil a zacílil na hlavu. Na okamžik měl pocit, že se mu hlava vzpírá, snaží se vyhnout jeho mušce, a úplně na poslední chvíli se mu dokonce zdálo, že se na mužově tváři zračí sardonický úsměv. Před půlrokem se mu stalo totéž, a tak aby nezohavil tvář (Kdoví, kde se v něm vzal v posledním okamžiku soucit?), spustil hlaveň a postřelil nepřítele do krku.
Muž mezitím přišel blíž. Jen abych ho tentokrát zase jen nezranil, zauvažoval Ďorg téměř prosebně. Jeho rodina měla velké potíže se zaplacením pokuty za první zranění, druhá by ji zničila. Pokud by rána bývala byla smrtelná, nemuseli by platit nic.
Muž se mezitím přiblížil. Bylo by lepší ho úplně minout než jen poranit, pomyslel si. Usilovně se snažil na nic nemyslet. Poprvé moc přemýšlel a celá záležitost se zvrtla. Hryzaly ho výčitky svědomí, styděl se a na poslední chvíli, jako by se chtěl očistit od toho, co se chystal spáchat, si vzpomněl na staré přísloví: Je to na tobě, puško, to ty zabíjíš...

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-207-1238-7
  • EAN: 9788020712387

Spoluautoři:

Překlad Sysalová, Veronika

Informace:

Originál Avril brisé

O neschopnosti přetnout kruh násilí

František Cinger, PRÁVO, 21.7.2007

(...) Román zaujme především sevřeností děje, obrazným jazykem a působivostí, s jakou přiblížuje atmosféru dvacátých a třicátých let minulého století v zemi, jejíž zvykům se snaží Evropa porozumět.

;

Podmanivý román Tanec mrtvých i živých

Alice Horáčková, MF DNES, 14.7.2007

(...) Ismail Kadare psal román na sklonku 70. let a systém tvrdých, ale v podstatě spravedlivých odvěkých práv padni komu padni měl být zřejmým protipólem politických procesů a vykonstruovaných obvinění. Na druhou stranu mohl být i metaforou o člověku v soukolí příkazů, o nichž se nemá pochybovat a které se dají zneužít. Možná že Kadare v poslední části nezodpoví všechny otázky a milostné okouzlení Diany líčí snad až příliš romanticky chvilkově, ale Krvavý duben to nezbavuje jeho kouzla. Zůstává podmanivým příběhem, který je radost číst.

;

Ismail Kadare a krvavá tradice

Ladislav Nagy, REFLEX, 12.7.2007

(...) Útlá kniha Krvavý duben z pera albánského spisovatele Ismaila Kadareho je zjevením přinejmenším ve dvou ohledech: čtenáře doslova omráčí tím, jak dobře je napsaná, ovšem neméně uhrančivý je i její obsah. (...) Krvavý duben není příliš rozsáhlá kniha, postavy nejsou nikterak detailně rozpracovány a kniha nenabídne ani nějakou překvapivou zápletku - nicméně oč je tento román prostší, o to je působivější. Kadare napsal skvostnou knihu a je moc dobře, že vyšla i česky.

;

Tatínek, gejša, ostrov a hotel

Ladislav Nagy, LIDOVÉ NOVINY, 28.6.2007

(...) Je to skvěle napsaný portrét tradic, které jako by popíraly plynutí času, ta kniha je oknem do úplně jiného světa.

;

Jsem tu jen na chvíli, cizinko!

Ondřej Horák, LIDOVÉ NOVINY, 14.6.2007

(...) Krvavý duben je příběhem o rozkližování života a umění i o úpadku tradičních zvyků a rodinného společenství (...) Zvykové právo tedy sice zajišťuje, že se člověk necítí vykořeněný, vztahy v rodině jsou ovšem chladné a příkazy Kanunu spíše svíravé.
Krvavý duben je ale také románem o míjení Diany a Ďorga a o tom, že některá žena dá v určité chvíli přednost před vzdělaným a citlivým intelektuálem naprostému opaku. Přestože je "Hamlet z hor" hrdinou proti své vůli, kterému se nedaří vyplést z pavučiny tradic albánských horalů.

;

Skupinový portrét se skvrnami od krve

Ivan Matějka, Hospodářské noviny, 1.6.2007

(...) Vyprávění Ismaila Kadareho je prosté, ale o to sugestivnější. Tíha souběžného příběhu několika postav je srovnatelná s antickými tragédiemi a jejich osudovou předurčeností. Díky tomu není Krvavý duben jen etnograficky laděnou raritou z malého, pro nás prakticky neznámého písemnictví, které se k nám navíc musí (opravdu musí?) dostávat prostřednictvím jednoho ze světových jazyků.

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme pro vyřízení vaší objednávky, pro zasílání našich nabídek a další účely. Nabídky přizpůsobujeme podle vašich předchozích objednávek. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.booktook sky
Booktook sky

Přihlášení uživatele