Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Jazyk: čeština
Publikováno: 2009 (1. vydání)
Formát: vázaná s přebalem; 125 x 205mm; 392 stran
Cena: 286 Kč běžně 358 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Když v roce 1985 vydal Cormac McCarthy svůj pátý román Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě, dočkal se pouze vlažného a rozpačitého přijetí. Postupem času však zájem čtenářstva i kritické obce narůstal a v dnešní době se kniha těší takřka kultovnímu statusu –je označována za McCarthyho vrcholné dílo a zároveň za jeden z nejdůležitějších amerických románů 20. století.Autor v tomto historickém románu popisuje řádění Glantonova gangu na texasko-mexických hranicích v letech 1849-1850. Valná většina dobových událostí a postav je skutečná, do děje jsou pak vpleteny také smyšlené osudy hlavního hrdiny, bezejmenného „kluka“. Co však Krvavý poledník od jiných historických próz zásadně odlišuje, je autorův osobitý styl a hloubka filozofické vize. Autor k popisům brutálního násilí a nelítostné pustiny používá archaizující biblicko-barokní jazyk, jenž slouží současně také jako kryptické médium odkazující na nejrůznější myšlenkové směry: mystické křesťanství Jakoba Boehma, vůli k moci Friedricha Nietzscheho, stará gnostická učení i tarotové arkány. Z uměleckých paralel pak nelze nezmínit Homérovu Ilias, Danteho Peklo, či Melvillovu Bílou velrybu, malby Hieronyma Bosche či westerny Sama Peckinpaha.Krvavý poledník přináší zážitek nejen pronikavý, zneklidňující a drásavý, ale svým způsobem také zvráceně krásný. Chyťte se hrušky sedla – vyrážíme!

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-257-0141-6
  • EAN: 9788025701416

Informace:

Originální název Blood Meridian, or, The Evening Redness in the West
Překlad Martin Svoboda

Tanec mezi indiánskými skalpy

Karel Kouba, Hospodářské noviny, 4.9.2009

(...) Děj Krvavého poledníku je rychlý, napínavý, a přesto jednotvárný - monotónnost ovšem neukolébá, ale spíše děsivě podtrhuje prázdnotu krajiny a automatickou samozřejmost všudypřítomného excesu. K této strohosti a přímočarosti vytváří kontrapunkt jazyk vyprávění. Ten je okázale vznešený a komplikovaný, protkaný poetickými popisy přerušovanými jen strohými a vulgárními promluvami lovců skalpů. Vysoký, téměř biblický styl vyprávění povznáší děj na úroveň prastarých legend a mýtů. Rozhodně není náhoda, že je Krvavý poledník oceňován nejen jako jeden z nejlepších textů svého autora, ale i jeden z nejvlivnějších amerických románů druhé poloviny dvacátého století. Bez přehánění je to totiž jeden z nejúchvatnějších románů vůbec.

;

Krajinou krutosti

Tereza Stejskalová, A2, 24.6.2009

(...) Jak rafinovaná důstojnost textu, tak autoritativní projevy výmluvného soudce navenek vytvářejí zdání poselství, ke kterému je nutné se probít vnějším zdáním nejasnosti. "Záhadou je, že žádná záhada není," vysmívá se však svým užaslým spolubojovníkům soudce, a možná tak komentuje nejen podstatu dějin, ale také smysl vlastních promluv a celou povahu majestátního, vysoce stylizovaného vyprávění. Celý román jako by byl zakódován do působivé šifry, za níž tušíme důležitou zprávu, ale zároveň si nejsme jisti, zda, pokud tomu uvěříme, jsme právě tím neupadli do léčky.

;

Krvavá stopa americké historie

Ladislav Nagy, LIDOVÉ NOVINY, 6.6.2009

(...) Nakladatelství Argo však již před lety uveřejnilo dva díly hraničářské trilogie - Všichni krásní koně a Hranice -, v nichž se americký prozaik pokoušel o jistou variaci na žánr westernu. Stejné téma má i Krvavý poledník (1985), patrně autorova vůbec nejlepší kniha, která byla česky publikována nyní. Bez nadsázky lze říct, že vydání Krvavého poledníku je jednou z literárních událostí roku. V románu se působivě snoubí snad všechna témata, jimž se Cormac McCarthy během své literární dráhy věnoval, navíc se příběh, inspirovaný skutečnými událostmi, dotýká velice problematické kapitoly americké historie - jak v obsáhlém a detailním doslovu popisuje Marcel Arbeit, asi největší český znalec díla Cormaca McCarthyho.

;

McCarthy rozehrává další krutou hru o duši lidstva

Vítek Schmarc, E15, 29.5.2009

(...) Násilí v Krvavém poledníku není samoúčelné ani nepochopitelné. McCarthy ho pojímá jako odvěkou a nedílnou součást existence. I když nad obrazy bezhlavých a rozpáraných torz štítivě přivíráme oči jako před něčím odporným a nepřípustným, dějiny mimoděk dávají za pravdu soudci: "Válka je nejvyšší hrou, poněvadž válka v posledku vnucuje jednotu bytí. Válka je bůh." Krvavý poledník předestírá děsivě věrný portrét té části lidské přirozenosti, před níž není úniku.

;

McCarthy, krutější než kdy jindy

Klára Kubíčková, MF DNES, 7.5.2009

(...) Krvavý poledník je pravděpodobně nejšílenější McCarthyho knihou a možná i jedním z nejukrutnějších románů světové literatury. Je srovnatelný s popisem stalinských čistek či válečného běsnění. McCarthy prokazuje i detailní znalost krajiny, historie a geografie, především však dokáže čtenáři, který má o tehdejším Západě zcela jiné představy, vnuknout poměrně jasnou představu o tom, jaké zvrácenosti je člověk schopen, když dostane moc nad životy jiných.

;

Vychází nový krvavý McCarthy

(klr), MF DNES, 30.4.2009

(...) Teprve s Krvavým poledníkem, který nakladatelství Argo vydává v češtině, přichází skutečně drastické líčení, nepochopitelná brutalita, vykloubení jakékoli lidskosti, svět postavený pouze na agresi. McCarthy, kterého kritika řadí po bok klasiků postmoderny Philipa Rotha a Dona de Lilla, napsal Krvavý poledník v roce 1985 a stal se díky němu kultovním autorem. Kniha je v díle Cormaca

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamu

Informace o autorovi

Cormac McCarthy

Cormac McCarthy (1933) se narodil v Providence ve státě Rhode Island, ale od čtyř let vyrůstal v Knoxvillu v Tennessee.
V nakladatelství Random House, kde začal v polovině 60. let vydávat, měl stejného redaktora jako William Faulkner – Alberta Erskina. V jeho redakci vydal romány Sadař (Orchard Keeper, 1965), Vnější temnota (Outer Dark, 1968), Dítě Boží (Child of God, 1974) a také rozsáhlý, částečně autobiografický román Suttree (1979).

V 70. letech se odstěhoval do Texasu a později do Nového Mexika. V roce 1985 vydal po zevrubném studiu dobových pramenů historický román Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě (Blood Meridian, or, The Evening Redness in the West).
Poté přešel do nakladatelství Alfred A. Knopf, kde mu v roce 1992 vyšel román Všichni krásní koně (All The Pretty Horses, č. 1995), jenž mu přinesl celonárodní i světový ohlas. Byl prvním dílem tzv. Hraniční trilogie (The Border Trilogy, č. vyšel její druhý díl The Crossing, 1994, Hranice v r. 1997).

McCarthyho předposlední román Tahle země není pro starý (No Country for Old Men, 2005, č. 2007) byl úspěšně zfilmován bratry Coenovými a jeho zatím poslední kniha Cesta (The Road, 2006, č. 2008) získala Pulitzerovu cenu.booktook sky
Booktook sky

Přihlášení uživatele