Registrace | Přihlášení


Lobbing v moderních demokraciích

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Edice: Politologie
Datum vydání: 01.11.2010
Formát: 240 x 167 x 14 mm; Knihy - paperback; 256 stran
Další specifikace
Cena: 113 Kč běžně 149 Kč
Nedostupné

Dostupnost: Není skladem

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Ačkoli je lobbing veřejností nazírán jako něco podezřelého, jedná se o běžnou součást fungování liberálních demokracií, která přináší celé společnosti jak řadu výhod, tak i potenciálních problémů. Velmi úzce je spojen s problematikou reprezentace zájmů, se zájmovými skupinami a fungováním občanské společnosti. Kniha Lobbing v moderních demokraciích osvětluje roli lobbingu jako jedné z možných legitimních a legálních technik prosazování vlivu v moderních demokraciích. Zabývá se popisem lobbistické praxe ve vybraných kontextech. Publikace je určena zejména studentům humanitních a sociálně vědních oborů, odborným pracovníkům, pracovníkům veřejné správy, lidem zaměstnaným ve veřejném, firemním i neziskovém sektoru.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-247-3165-0
  • EAN: 9788024731650

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme primárně pro vyřízení Vaší objednávky a další účely. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.


O lobování a jeho žádoucí či nežádoucí regulaci se u nás píše a mluví již alespoň od poloviny právě dobíhajícího desetiletí, při čemž intenzita zájmu sice kolísá s politickým cyklem, ale má spíše zvyšující se tendenci. Dosavadním vyvrcholením snahy o regulaci jsou beze sporu dva poslanecké návrhy zákona o regulaci lobbování v loňském roce, z nichž ten druhý byl zamítnut až letos (2010) v červnu senátem. Během dlouhé volební kampaně a ve výsledcích voleb se ukázal značný stupeň nespokojenosti, zklamání, ba i hněvu občanů nad politickou korupcí u nás a zároveň odhodlání voličů dát těmto emocím výraz ve volbách. Domnívám se totiž, že nemalá část hlasů byla hlasy protestními. Současná vláda zákonnou úpravu regulace lobbování nechystá, koaliční poslanci se však zavázali, že zpřehlední zákonodárný process tak, aby lobbistům znesnadnili jej pokoutně ovlivňovat.
Kniha o lobbingu a možnostech a výhodách či nevýhodách jeho regulace od docenta K B Müllera a dvou spoluautorů vychází v dobrý čas a přináší několik důležitých poselství. Nabízí srozumitelný pohled na současnou liberální demokracii a ukazuje a zdůvodňuje rostoucí význam zájmových skupin v ní a lobbování jako výraz jejich vlastního poslání. Ukazuje, jak klíčově důležité pro každý stát - a náš postkomunistický stát zvláště - je dobré vládnutí, které především znamená péči o spravedlivý řád a integritu procesu vládnutí. Pro zdraví demokracie je potřebné jasně stanovit rozhraní mezi politickým a ekonomickým systémem a institucionálně jej zakotvit. Pro lobbování specificky to zamená nezbytnost rozlišit lobbování, jako legitimní a potřebnou politickou činnost, od korupce a kolonizace státu ekonomickými skupinami. Jde o podřízení či zařazení lobbingu do demokratického řádu. Otázkou zůstává jakými cestami toho dosáhnout s ohledem na tradice či kulturu každé země. Pokud se z
konodárci rozhodnout pro regulaci zákonem, pak jim kniha připomíná, že naději na dílčí úspěch (jiného výsledku se nikde jinde nedosáhlo a ani nemůže dosáhnout) může mít pouze systematický a dlouhodobý proces, který se sestává z posloupnosti zdokonalování norem a monitorování jejich účinku a mezer. Země s prakticky nulovou korupcí (evropský sever a Nový Zéland) za tento stav vděčí specifikům své politické kultury; lobbování samo formálně regulovat nemusí. Kniha připomíná, že regulace lobbování má smysl až v souhře s dalšími opatřeními, týkajícími se zejména legislativního procesu (viz výše), soutěživosti a transparentnosti veřejných zakázek, úpravě střetu zájmů (momentálního i v určitém období) a (snad klíčové) regulace výdajů na volební kampaň. Levné volební kampaně umožňují politickým stranám určitou nezávislost na kapitálově silných dárcích a osvobozují je od "nezbytosti" politické korupce.
Sborník má smysluplnou jednotnou koncepci a ideu založenou na vědomí, že věda je lidským nástrojem porozumění a působení na svět v evolučním úsilí o vyrovnání se s měnícím se životním prostředí. Tedy i politologii autoři chápou jako nástroj adaptace a působení na společnost a politiku. Etos autorů je zřetelný: je to působit ve měru kultivace české politické kultury a posunu české politiky směrem k vyspělým demokraciím. Nemyslím, že by čtenářům byl tento etos proti mysli a troufal bych si tvrdit, že je v souladu se společným dobrem, či veřejným zájmem (o němž se Müller, s jistou ambivalencí, několikrát zmiňuje), nebo alesoň s jeho určitou (procedurální) interpreací.
Müller vyjmenovává několik možných teoretických přístupů k lobbingu: teorie demokracie a občanské společnosti, zkoumání politických systémů, teorie zájmových skupin a zprostředkování zájmů, politické kultury a několik dalších. Autoři v souladu se svou profesionální odborností volí první a kniha takto pojatá by moha mít širší čtenářský záběr, nejen u studentů společenských věd, ale i širšího publika. Kniha není úplně snadné čtení, je však vděčné alespoň ve dvou úrovních. Student v prvním plánu získá užitečné znalosti a pochopení oč vlas

Publikace od stejného autora

Zákazníci také koupili

Mohlo by se Vám líbit50 % sleva skyscraper

Přihlášení uživatele