Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Mezi nás prostřena noc... - dopisy z vězení ženě Marii

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2008 (1. vydání)
Formát: 1× Kniha, neurčeno, 333 stran, 16 × 24 cm, česky
Cena: 318 Kč běžně 398 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Předkládaná kniha obsahuje 250 dopisů, které Jan Zahradníček napsal z vězení své ženě Marii. Vypovídají o zápase víry s beznadějí, vůle s rezignací, mísí se v nich prožitky, dojmy, sny, nálady. Dočítáme se o zoufalství člověka, který byl násilně vzdálen od svých blízkých, mezi řádky tušíme drama básníka, který musí své básně potajmu zaznamenávat nebo uchovávat v paměti. Je to však v prvé řadě příběh lásky, již nedokázalo oslabit ani devět let odloučení. To vše činí z těchto dopisů jedinečný celek, který se bezpochyby zařadí mezi nejobdivovanější korespondenční soubory v dějinách českého písemnictví.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7325-172-7
  • EAN: 9788073251727

Jan Zahradníček, Mezi nás prostřena noc Dopisy z vězení ženě Marii

Pavel Šidák, A2, 8.7.2009

(...) Dopis bylo povoleno psát jednou za delší časový úsek (dva měsíce až čtrnáct dní podle druhu trestu), je tedy logické, že pisatel se zde snaží nakumulovat co nejvíce informací. Vzhledem k tomu, o čem psát nemůže, mu přitom prakticky zbývá jen možnost zahrnovat adresáta otázkami a vlastními verbalizovanými přáními. Zahradníček mohl psát dopisy v minimální míře, nechtěl tedy pozornost tříštit mezi více lidí a výhradním adresátem je jeho žena Marie, " drahá a milovaná Mařenka". Specifikem Zahradníčkových listů je klidný tón, neustálá láskyplná péče o ženu a malé děti (na které se v závěrech dopisů též obrací) a též o domov a jeho okolí. Chvílemi se čtenáři zdá, že čte texty psané na svobodě, kdesi ve vesnickém ústraní v dobách hlubokého míru, a jen občasné a spíše marginální zmínky dávají tušit reálné kontury situace, v níž se pisatel nacházel.

;

V tom velkém zatmění lásky

Hana Svanovská, Literární noviny, 4.5.2009

(...) Oproti tomu Zahradníčkovy dopisy z vězení, neustále oklešťované nelítostnou cenzurou (oficiálně se smělo psát pouze o záležitostech rodinných), se od samého počátku stávají prostorem pro tvrdě vy-vzdorovanou realizaci básníkova vnitřního života, která mu pomáhala vyrovnat se s krutou realitou kriminálních zdí. Toto omezení však nijak neotupilo (nejen) poetickou jedinečnost Zahradníčkovy výpovědi. Spolu s jednotlivými básněmi, které ve vězení vznikly (obsaženy jsou ve sbírkách Dům Strach a Čtyři léta) nepůsobí na dnešního čtenáře pouze coby silný dokument doby, nýbrž jako její fatální a definitivní obžaloba.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme pro vyřízení vaší objednávky, pro zasílání našich nabídek a další účely. Nabídky přizpůsobujeme podle vašich předchozích objednávek. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.Přihlášení uživatele

Katodieta Katodieta