V šestnácti esejích této knihy čtenář nalezne kritické úvahy o stavu a aktuálních problémech našeho světa i o současných proměnách náboženství, laskavě humorné šlehy do vlastních řad, filozofické meditace nad paradoxními biblickými výroky i psychologické postřehy z autorovy dlouholeté zkušenosti při duchovním doprovázení lidí, stojících mezi vírou a pochybností a hledajících odpovědi na vážné životní otázky.
Vzděláním filozof, sociolog, teolog a religionista. Za totality činný v náboženském a kulturním disentu, nyní profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, farář Akademické farnosti v Praze a prezident České křesťanské akademie, člen Evropské akademie věd a umění. Po roce 1989 podnikl studijní a přednáškové cesty po všech šesti kontinentech, byl hostujícím profesorem mimo jiné na univerzitách v Oxfordu, Cambridge a Harvardu. Je nositelem mezinárodních ocenění za zásluhy o šíření tolerance a duchovní svobody, expertem v oblasti mezináboženského a mezikulturního dialogu. Jan Pavel II. ho jmenoval konzultorem Papežské rady pro dialog s nevěřícími a Benedikt XVI. monsignorem (čestným papežským prelátem).
Jeho knihy a články vycházejí ve významných nakladatelstvích v řadě světových jazyků. Doma i v zahraničí získal prestižní ceny za literaturu. V roce 2010 získal Cenu Romana Guardiniho a Společnost křesťanů a Židů mu udělila titul Člověk smíření 2010.
Evropská společnost pro katolickou teologii udělila Tomáši Halíkovi v roce 2011 za knihu Patience with God (v českém orig. Vzdáleným nablízku, Nakladatelství Lidové noviny 2007) Cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu za roky 2009/10.