Registrace | Přihlášení


Novozákonní apokryfy III. - Proroctví a apokalypsy

Autor: Jan Amos Dus

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel: Vyšehrad
Série: Novozákonní apokryfy (3. díl)
Datum vydání: 01.02.2007
Formát: Knihy - vázané; 568 stran
Další specifikace
Cena: 421 Kč DPC 468 Kč

Dostupnost: Není skladem

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Zatímco v bibli je apokalyptický žánr zastoupen jen okrajově (Daniel, Zjevení), apokryfních spisů, jež do biblického kánonu nebyly přijaty, je celá řada. Pohybují se na rozhraní židovské a křesťanské literatury a dokumentují posun duchovního klimatu v prvních staletích po Kristu. Podobně jako spisy zařazené do souboru Knihy tajemství a moudrosti I.–III. Mimobiblické židovské spisy: pseudoepigrafy (Vyšehrad 1998– –1999) se některé z těchto spisů inspirovaly zvěstí Starého zákona, vznikly však později nebo jsou výrazněji christianizovány; většina z nich však vychází již z křesťanského prostředí a ze znalosti Nového zákona. Zabývají se dějinami světa, vznikem a zánikem říší i měst (Sibylliny věštby), stále naléhavěji však zaznívá i stará lidská otázka, jaký osud čeká dobré a zlé v ráji nebo pekle (Zjevení Petrovo, Zjevení Pavlovo). S Novým zákonem je řada těchto spisů spojena také jmény údajných autorů či hlavních postav: v blízkosti Božích tajemství se ocitají Petr, Pavel, Jakub, Jan, Maria, Tomáš, Bartoloměj. V jejich snech či stavech vytržení nezřídka vystupují andělé, kteří jim pomáhají porozumět smyslu jejich vizí. Zvláštním dokladem apokalypsy utopického typu je Zósimovo vyprávění o životě Blažených. Český překlad dvaceti apokryfních spisů z řečtiny, latiny a koptštiny, připravený v Centru biblických studií v Praze, je doprovázen zasvěcenými úvody a komentáři.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7021-814-3
  • EAN: 9788070218143

Spoluautoři:

Překlad Mrázek, Jiří, Dostálová, Růžena, Hoblík, Jiří, Dus, Jan A., Jiroušková, Lenka, Kopecká, Lucie, Havrda, Matyáš, Fialová, Radka, Ryneš, Pavel, Bartoň, Josef, Pavlík, Jiří, Zbíral, David, Tomášek, Petr, Vítková, Zuzana, Pokorný, Peter, Horňanová, Sid

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme primárně pro vyřízení Vaší objednávky a další účely. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Publikace od stejného autora

Zákazníci také koupili

Mohlo by se Vám líbitPřihlášení uživatele