Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Padající muž

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2008 (1. vydání)
Formát: 1× kniha, vázaná, 208 stran, 13 × 21 cm, česky
Cena: 191 Kč běžně 239 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Právník, který se dostal z WTC, a vrací se ke své bývalé manželce. Mladý Arab Hammád, jeden z těch, kteří se zúčastnili výcvikového programu pro pilotování letadel. DeLillo nezaměnitelným způsobem zachycuje nejrůznější, často protikladné aspekty moderní reality, hlavně všeprostupující pocit paranoie a nesmiřitelný konflikt mezi jedincem a moderní technologií. Kritika román hodnotí jako jedno z nejlepších děl o 11. září a vrchol autorovy tvorby.Ukázka z textuVisel tam muž, nad ulicí, hlavou dolů. Měl na sobě oblek, jednu nohu pokrčenou, ruce těsně u těla. Bezpečnostní postroj skoro nebylo vidět, lano vycházelo z nohavice natažené nohy a bylo připevněné k ozdobnému zábradlí viaduktu.
Už o něm slyšela, o pouličním umělci nazývaném Padající muž. Minulý týden se několikrát bez varování objevil v různých částech města, zavěšený na nějaké budově nebo konstrukci, vždycky hlavou dolů, v obleku s kravatou a v tmavých polobotkách. Připomínal jim to, samozřejmě, ty šílené chvíle v hořících věžích, odkud lidé padali nebo museli vyskočit. Viděli ho viset z galerie hotelového atria, byl vyveden policií z koncertní síně a z dvou nebo tří obytných budov s terasami nebo přístupnými střechami.
Doprava teď téměř stála. Lidé na něj zdola křičeli, pobouřeni tou podívanou, loutkovým divadlem lidského zoufalství, posledním výdechem letícího těla, pobouřeni tím sdělením. Přitahuje k sobě oči celého světa, pomyslela si. Ta hrozná otevřenost, zobrazení toho, co jsme neviděli, jediné padající postavy vlekoucí za sebou společný strach, těla, jež dopadlo mezi nás všechny.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-207-1282-0
  • EAN: 9788020712820

Spoluautoři:

Překlad Mayerová, Zuzana

Informace:

Originál Falling Man

Románem proti traumatu z historie

Tereza Stejskalová, A2, 10.12.2008

(...) Román vyjevuje to, čím se média obvykle nezabývají - pocity nesmyslnosti a banality, které se po podobných tragédiích vkrádají do životů přeživších a rozvracejí je. Avšak text sám je světem médií prostoupen. Debaty a různé poznámky postav se skládají z klišé, jako kdyby jednotlivé věty byly vystřiženy z novinových článků, rozhovorů, televizních pořadů. Protagonisté působí dojmem deklamujících loutek. Nevyvolávají emoce, jen pocity rozpačitosti a trapnosti.

;

Tisíc a jeden příběh spadlých věží

Klára Kubíčková, MF DNES, 22.11.2008

Náročný román PADAJÍCÍ MUŽ sepsaný z ruin apokalypsy se vyplatí přečíst. (...) "Nebe je náhle prázdné," napsal DeLillo o místě, kde stávala dvojčata. "A spisovatel chce porozumět, co se nám stalo v ten osudný den. Spisovatel se snaží vrátit paměť a smysl tomu prázdnému prostoru." Nakonec se mu to povedlo. V příbězích Padajícího muže je paměť i smysl. (...) Otázky po lidských rozhodnutích v takové chvíli, po přehodnocování dosavadních životů tváří v tvář apokalypse. Velké osudy a zvraty v něm však nejsou. Vyprávění stojí na detailech, na několika málo emotivně vypjatých situacích, na komplikovaných pasážích plných vzpomínek a událostí zasazených před útoky, na nejasně vyjádřených podmětech, takže čtenář se občas musí v ději vracet. I když ten děj jako by tam ani nebyl, jako by se ztrácel v obrazech a v maličkostech, avšak rozmělněný do pocitů vylíčených geniálně zevnitř z duše.

;

co si přečíst

Klára Kubíčková, MF DNES, 8.11.2008

(...) Román amerického autora, který reflektuje události jedenáctého září očima muže, který byl zraněn při pádu jedné z newyorských věží. Očima jeho ženy, ke které se vrátil pod tíhou toho strašného zážitku.

;

Když padají symboly moci

Ladislav Nagy, LIDOVÉ NOVINY, 18.10.2008

(...) DeLillův obraz Ameriky po 11. září je bezútěšný. Trauma postihlo všechny. Zvlášť děsivý je portrét malých dětí přitisknutých k oknu a vyhlížejících dalekohledy "další letadla". To, co se může jevit jako dětské nadšení pro senzaci, se při pozornějším pohledu ukazuje jako hluboká rána, kterou ani čas nezhojí. (...) Přesto je Padající muž vynikající román.

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamubooktook sky
Booktook sky

Přihlášení uživatele