Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Proč holocaust - Hitlerova vědecká mesianistická vražda

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2009 (1. vydání)
Formát: 1× Kniha, vázaná, 456 stran, 16,5 × 23,3 cm, česky
Cena: 295 Kč běžně 399 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Proč Hitler spáchal genocidu Židů? Jan Horník za uspokojivou odpověď v žádném případě nepovažuje běžná vysvětlení. Například, že nacisté se pro holocaust rozhodli proto, že národní socialismus byl rasistickým a antisemitským režimem. To jsou známé skutečnosti, které teprve vyžadují hlubší objasnění. Proto se autor nejdříve důsledně ptá, proč byl Hitlerův nacismus rasistický, fanaticky antisemitský atd., dokud nenalne pevný bod, o nějž lze uspokojivou odpověď opřít. Soustřeďuje se přitom na ústřední postavu nacismu Adolfa Hitlera. Za podmínku úspěchu totiž považuje obsáhlý rozbor Hitlerova chápání světa. Kniha proto obsahuje mnoho originálních Hitlerových textů (velká část z nich dosud nebyla v češtině publikována) a podrobné komentáře k nim.
Na rozdíl od většiny prací o nacismu se Jan Horník nesoustřeďuje na historii nacismu, ale na myšlenkové příčiny, z nichž praxe nacistů vycházela. V poslední kapitole pak předkládá originální vysvětlení příčin Hitlerova antisemitismu a odhaluje i Hitlerův speciální motiv ke genocidě. Boří přitom mýtus o racionálně nevysvětlitelné záhadě holocaustu. Ukazuje, že Hitlerův antisemitismus představoval zcela ojedinělý druh protižidovské nenávisti, který nelze vysvětlit z dosavadních dějin. Hitlerova fanatická nenávist totiž vychází ze zcela nových moderních myšlenkových zdrojů.
Čtenář zároveň s překvapením zjišťuje, že Hitlerovo obecné světonázorové přesvědčení má nejen svou striktní logiku, ale navíc se takřka shoduje s dnešním vědeckým pohledem moderního člověka na svět. Autor přesvědčivě dokládá, že nacistický světonázor i vražedná praxe nacistů bezprostředně vyházejí z darwinismu a z jeho principu boje o přežití. Vzhledem k letošnímu 200. výročí narození Charlese Darwina a 150. výročí uveřejnění jeho přelomové práce O původu druhů cestou přírodního výběru, která oslavuje celá moderní věda, jsou zjištění Jana Horníka doslova varující. Teoretická východiska totalitního nacistického režimu naše civilizace evidentně ještě neopustila.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-87067-75-8
  • EAN: 9788087067758

Nové čtení Adolfa Hitlera

Roman Cardal, Ostatní, 21.11.2009

Jan Horník hledá vlastní cestu prostřednictvím filozofického rozboru Hitlerova světonázoru. Správný přístup k pramenům považuje dokonce za natolik důležitý, že již samotná chyba v metodě znemožňuje úspěšné vysvětlení záhady holocaustu. (...) Z mnoha citovaných pramenů autor rovněž dokazuje mylnost běžného přesvědčení, že národní socialismus představoval extrémně pravicové hnutí, a argumentuje, že naopak jde o extrémně kolektivistický, a tedy levicový režim. Z Horníkovy studie dále jasně vyplývá, jak zásadní roli sehrál v Hitlerově myšlení a rozhodování darwinismus, jehož podstatné myšlenky nadále zaujímají klíčové místo v chápání světa moderního člověka. I proto je kniha nanejvýš aktuální a prostudovat by si ji měl každý, kdo chce porozumět nejen nedávným dějinám, ale především současnosti.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamubooktook sky
Booktook sky

Přihlášení uživatele