Registrace | Přihlášení


Procházka

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Datum vydání: 01.01.2010
Formát: 195 x 132 x 8 mm; Knihy - paperback; 56 stran
Další specifikace
Cena: 174 Kč běžně 198 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Jeden z nejkrásnějších Walserových textů, povídka Der Spaziergang, byla poprvé otištěna roku 1917. Walser v něm s ironií a téměř nepostižitelným smutkem, využívaje nejjemnějších odstínů jazyka, popisuje nezáviděníhodný, přitom však s ničím nesrovnatelný a nezaměnitelný úděl umělce, a nestěžuje si: v té době mu není ještě čtyřicet a netuší, jak rychle mu budou ubývat síly. Pro něho tak charakteristická nechuť podrobovat se tlakům moderní, dravě nastupující doby je už zřejmě patrná. V srpnu 1914 začala první světová válka a svět se od základů změnil. Walserova tvorba bielského období se zdá být někdy obtížně přijatelná, jako by se odvracela od světských událostí, vzdálena své době, se silným příklonem k idyle a blouznění o kráse, někdy přecházející až v manýru a hraničící s banalitou. Přesto vykazuje zřejmé stopy experimentu a (někdy riskantního?) pokusu o odklon od románu 19. století. Autor v té době hledá literární ostrov ticha, kam by se mohl uchýlit. Jeho realismus je rafinovaný a zatímco konstituuje skutečnost, pokouší se ji okamžitě destabilizovat přemírou atributů a nespoutanou exaltací. K tomu nutno přičíst neúnavnou ironii, která jako by předcházela katastrofě. Subtilní Walserova próza druhého bielského období dává tušit, kolika převleky se autorova já vystrojovalo, než dalo nahlédnout do svého nitra.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-87048-23-8
  • EAN: 9788087048238

Spoluautoři:

Překlad Charvát, Radovan

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme primárně pro vyřízení Vaší objednávky a další účely. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Procházka Ondřej Horák, Hospodářské noviny, 10.12.2010

(...) Nyní vydaná próza Procházka (1917) stojí rozměrem někde mezi, a i když vznikla více než čtyřicet let před autorovou smrtí, dá se považovat vlastně za pozdní dílo. Závěrečných třicet let totiž Robert Walser strávil na psychiatrických klinikách. A ostatně: zemřel při jedné ze svých oblíbených procházek, děti jej nalezly ležícího ve sněhu.(...) Robert Walser tedy popisuje jeden všední den stejně jako několik let po něm James Joyce v Odysseovi či Virginia Woolfová v Paní Dallowayové. Procházka je chůze jaksi nadbytečná, marnivá a spojená s městským životem - vesničané vždy jdou někam a pro něco... Leopold Bloom i paní Dallowayová tak kráčí městským labyrintem. Walserův vypravěč míří z města do přírody. Jako by švýcarský prozaik stál na přelomu dob - píše moderní literaturu, ale starosvětsky má nad hlavou rád modré nebe.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci také koupili

Mohlo by se Vám líbit


Může se hodit…


50 % sleva skyscraper

Přihlášení uživatele