Starý dnů

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Datum vydání: 01.04.2010
Formát: 194 x 124 x 13 mm; Knihy - paperback; 192 stran
Další specifikace
Cena: 160 Kč běžně 219 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Počátek dvacátého století kdesi v řeckých horách. Hrubý a násilnický Elisaios vystoupí jako prorok a divotvůrce. Najde si také žáka Zagrose, který ho přesvědčí, aby se vydával za božské vtělení. Charisma jednoho a šarm druhého si brzy získají srdce zbožných a důvěřivých vesničanů. Podivná dvojice, kterou ve skutečnosti nespojuje ani tak přátelství, jako spíše nenávist a tělesný chtíč, vládne nad prostoduchými a pověrčivými lidmi, probouzí strach farářů a náboženskou hysterii davů, to vše v nepokojné atmosféře magie a dionýsovských mysterií. Pavlos Matesis prostřednictvím své zběsilé imaginace a demystifikující ironie vykresluje neomezenou moc lži a tajemství nad lidskou duší. Touto knihou jen potvrzuje talent, který již projevil ve svém předchozím románu Psí matka.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7294-349-4
  • EAN: 9788072943494

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme primárně pro vyřízení Vaší objednávky a další účely. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Chaos a falešní proroci Jaroslav Formánek, RESPEKT, 6.4.2010

(...) Osou románu je klopotná cesta za postavením světce, čehož chce stůj co stůj dosáhnout Eliseos, ve své vsi zneuznaný a posléze zapuzený pochybný prorok a čaroděj. V asketickém vyhnanství na starém antickém hřbitově, kde při marném kříšení mrtvé rodičky pozná, že není obdařen nadlidskými schopnostmi, se vzteky zatvrdí proti křesťanskému Bohu a rozhodne se, že bude šířit chaos. Pomocí lží, pokoutních zázraků, fyzických i psychických manipulací tak postupně získává vládu nad lidmi z údolí, rozněcuje jejich davovou hysterii, ale i strach kněží. Eliseosovi v tom pomáhá žák Zagros, jenž svého mistra kvůli pomstě za svoji zničenou rodinu utvrzuje v přesvědčení, že je božským vtělením. Pavlos Matesis patří k nejvýznamnějším současným řeckým spisovatelům a dramatikům.

;Pavlos Matesis tj, Literární noviny, 29.3.2010

(...) Ve druhém do češtiny přeloženém románu vyrůstá autorův imaginativní příběh z drsné řecké, horami ověnčené, krajiny počátku dvacátého století, kde se prostá víra a pověrčivé myšlení vesnických obyvatel setkává s charismatickou, podmanivou vůlí venkovského kouzelníka Eliseose, který prostřednictvím lží, násilností a síly slov postupně opanovává životy a duše vesničanů. Vyprávění s mytickým nábojem autor označil za svůj "nejvíce erotický a přitom hluboce metafyzický" román.

;

Zákazníci také koupili

Mohlo by se Vám líbit50 % sleva skyscraper

Přihlášení uživatele