Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Tam, kde jsou tygři domovem

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Datum vydání: 2010
Formát: 1× Kniha, vázaná, 672 stran, 13 × 20 cm, česky
Cena: 287 Kč běžně 399 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Protagonista tohoto objemného románu, Eléazard von Wogau, působí v severovýchodní Brazílii jako dopisovatel jedněch francouzských novin. Jako specialista na barokního jezuitu Athanasia Kirchera dostane nabídku připravit k tisku obskurní, nikdy nevydaný rukopis ze 17. století, ve kterém jeho neméně obskurní autor, Caspar Schott, popisuje život a dílo tohoto zapomenutého německého jezuity a svého učitele, „mistra sta umění", zakladatele egyptologie, vulkanologie, vynálezce mikroskopu a laterny magiky, polyglota a astronoma. Děj románu se tak záhy větví do dvou časových rovin. V jedné sledujeme osudy Kircherovy, ve druhé osudy Eléazarda a jeho současníků, především jeho bývalé ženy Elaine, paleontoložky, a jejich dcery Moémy. Elaine se účastní výpravy pořádané univerzitou v Brazílii, jejímž cílem je nalézt neznámé, ovšem vysoce ceněné zkameněliny. Za tímto účelem se vydává v doprovodu svých kolegů do Amazonského pralesa. Počáteční vědecký záměr se záhy mění v boj o přežití. Moéma, Eléazardova drogově závislá dcera, prožívá především cestu k podstatě vlastního života. Na své pouti se střetne s další postavou románu, „Mazánkem" Nelsonem, zmrzačeným chlapcem, jehož životním snem je koupit si za vyžebrané peníze motorový vozík, především však sprovodit ze světa guvernéra státu Maranhao, který je zodpovědný za smrt jeho otce. Sám Eléazard, jenž zpovzdálí sleduje guvernérovy nekalé praktiky, prožívá na pozadí nedávného rozvodu vzplanutí k tajemné Italce Loredaně. Ovšem i jeho práce nabere ke konci neočekávaný a nepříjemný obrat.
Kniha obdržela v roce 2008 literární cenu Prix Médicis, cenu Fnac a byla v užším výběru na Goncourtovu cenu.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7294-337-1
  • EAN: 9788072943371

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme pro vyřízení vaší objednávky, pro zasílání našich nabídek a další účely. Nabídky přizpůsobujeme podle vašich předchozích objednávek. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Spolu s tygry džunglí vyprávění Pavel Kořínek, A2, 9.6.2010

Knihu Tam, kde jsou tygři domovem lze číst jako mnohohlasý román o nejrůznějších druzích divočiny: o džungli amazonské, která se stále marněji vzpouzí svému industriálnímu zneužití, o džungli rozpadajícího se světa křesťanských hodnot a přicházejícího osvícenství nebo o džungli, již si každý nosíme v sobě. Tam, kde jsou tygři domovem, nemusí být totiž vždy dostatek místa pro člověka. (...) Román Jeana - Marie Blas Roblese působí majestátně už svým rozsahem a hned první nahlédnutí do rozmáchlé kompozice, sestávající z několika paralelně se rozvíjejících linií, naši domněnku o výrazných autorských ambicích jen potvrdí. Téměř sedm set stran potištěných poměrně malými písmeny nabídne pozornému (a chvílemi možná i nezbytně trpělivému) čtenáři mnohé: rekonstruovaný životopisný spis věnovaný jezuitskému vědci a věhlasnému učenci své doby, Athanasiu Kircherovi, dobrodružný příběh z nitra amazonské džungle, intelektuální disputaci o hraničních možnostech originality a nevinnosti, respektive nevyhnutelnosti plagiátu či akčně - detektivní thriller z prostředí brazilské politiky.

;Román jako mandala Ondřej Nezbeda, RESPEKT, 10.5.2010

(...) Kapitoly románu vždy začínají výjevy z Kircherova života v Evropě v období vrcholícího baroka, jež jsou psány archaickým stylem a jazykem jeho fiktivního žáka. Blas de Robles takto propojil dvě časové a prostorové linie knihy - druhá se odvíjí v nedávné minulosti severovýchodní části Brazílie, kde žije francouzský intelektuál a dopisovatel agentury Reuters Eléazard von Wogau, který dostal od nakladatelství nabídku připravit k vydání právě Kircherův životopis.(...) Rozvětvení příběhů svých postav zvládá s bravurou: nikdy nerozvíjí osud jedné postavy tak daleko a do takové hloubky, aby se přitom z paměti vytratil osud jiný, a přesně v okamžiku, kdy už je nutné, aby se rovnoběžky jejich životů protnuly, přichází zvrat a kniha se přirozeně a logicky spojí v jeden souvislý tok. "Barokní" Roblesův román je tak ve výsledku velmi čtivou knihou. (...) Jeho román se tak podobá buddhistické mandale, která nakonec musí být zničena, aby si člověk připomněl pomíjivost všech věcí. Blas de Robles tím vlastně vzkazuje: Zaostřením na sebe sama, v zahleděnosti a zajetí našich ambicí se stáváme krátkozrakými.

;Tropy ve všech barvách baroka Markéta Pilátová, LIDOVÉ NOVINY, 7.4.2010

(...) Spisovatel a dobrodruh Jean-Marie Blas de Robles v románu Tam, kde jsou tygři domovem ruší hranice mezi vyprávěním, prášilstvím, filozofií a vědou. (...) Na začátku sedmisetpadesátistránkového románu Tam, kde jsou tygři domovem ověnčeného prestižními literárními cenami (např. Prix Médicis) francouzský spisovatel Jean-Marie Blas de Robles rozehrává zajímavou hru. Odvážně parazituje na všech klišé doprovázejících Evropany v jakékoli tropické výspě - fascinace, láska a zároveň nepochopení neduhů místního prostředí, touha je po evropském způsobu napravovat, vykořeněnost, peklo tropů, jež tak bravurně vylíčil Joseph Conrad v Srdci temnoty, a vnitřní tlení znásobené pocitem odcizení sobě samotnému a své kultuře. (...) Začínáte chápat, že tento román zrcadlí neuspořádanost, nepochopitelnost a bláznivost dnešního světa mnohem lépe než jakékoli filozofické, teologické nebo vědecké pojednání.

;Blas de Robles o kráse i hrůzách života František Cinger, PRÁVO, 7.4.2010

(...) Hlavní postava Eléazard von Wogau působí v severovýchodní Brazílii jako dopisovatel francouzských novin. (...) Ne náhodou se počáteční opojení kouzlem života, jeho smyslem, který dává úkol v dobrodružném prostředí, mění v boj o holé přežití. V obrazech z daleké i dávné minulosti jako by se vybojovávaly naše denní bitvy. Vždyť se to přece opakuje stále dokola, chce se říci při sledování zážitků lidí ze 17. století. Naděje a zklamání, láska a smrt jsou všudypřítomné, k

Zákazníci si zakoupili s tímto produktemAJ tituly SKY

Přihlášení uživatele

EMG doprava zdarma - na pozadí