Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Temná komora Damoklova

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Datum vydání: 2010
Formát: 1× Kniha, vázaná, 304 stran, 13,5 × 20 cm, česky
Cena: 215 Kč běžně 299 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Proslulý román Temná komora Damoklova (1958), odehrávající se za druhé světové války a těsně po ní, je první knihou, kterou mohou čeští čtenáři z Hermansova díla poznat. Trafikant Osewoudt se na popud svého mužnějšího dvojníka Dorbecka zapojí do odboje, ale po osvobození s úžasem zjistí, že je naopak obviněn z kolaborace. Člověk žije v „sadistickém univerzu" (titul jedné z Hermansových esejistických sbírek) - svět ani druhé lidi nelze pochopit, proto situaci odhadujeme zpravidla nesprávně, nahodilost věty „jednou jsi dole, jednou nahoře" vede mnohdy k osudovým zvratům. Tak by se dalo shrnout Hermansovo oblíbené téma, které rozvíjí také například v románu Nooit meer slapen (Už nikdy spánek z roku 1966, k vydání připravuje nakladatelství Host) o laponské výpravě mladého geologa za vzácnými meteority. Temná komora Damoklova je příběh z přísně konspirativního prostředí odboje, jehož účastníci širší souvislosti svého jednání nejenže neznají, ale z bezpečnostních důvodů ani znát nesmějí. Ve světě krycích jmen se identita člověka z podstaty zamlžuje. Existuje vůbec tajemný řídící důstojník Dorbeck, nebo je to jen Osewoudtova utkvělá představa? Vášnivý fotograf Hermans určuje klíčovou roli v rozuzlení příběhu snímku, který je třeba vyvolat. Příslovečný Damoklův meč, ohrožující Osewoudtův život, zde tedy nabývá podoby temné komory: „Nikde na světě toho nevyjde na světlo tolik jako v temné komoře."

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7294-354-8
  • EAN: 9788072943548

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme pro vyřízení vaší objednávky, pro zasílání našich nabídek a další účely. Nabídky přizpůsobujeme podle vašich předchozích objednávek. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Kristus i Jidáš na kříži Hana Lundiaková, REFLEX, 22.4.2010

(...) Kolotoč násilných činů a Hermansovy suché ironie zrychluje tempo. Osewoudt je na útěku v převleku za zdravotní sestřičku, krvavě zavraždí také svoji manželku a opilého homosexuálního německého důstojníka a dostává se do zajetí Spojenců. Do postavy Osewoudta vměstnal Hermans hrdinu, antihrdinu, obětního beránka, mučedníka, samozvaného soudce z lidu i slabocha. Historie je popsána jako nespolehlivá hra; i poslední věci, na nichž Osewoudt lpěl a jimž věřil, se ukázaly jako pouhé hříčky. Válka spolykala veškeré hodnoty a po ní jako by úplně zmizela sama lidská paměť. Nikdo nežije, nikdo si nic nepamatuje ... Hermansova velkolepá a bolestná románová nejednoznačnost zůstává nekompromisní až do poslední minuty. Na pomyslném kříži z ostnatého drátu nechává v Osewoudtovi společně zemřít Ježíše Krista i Jidáše.

;Princip (ne)vinnosti Ondřej Nezbeda, RESPEKT, 22.3.2010

(...) Román vypráví příběh nenápadného trafikanta Henrika Osewoudta, z něhož se během nacistické okupace Nizozemska stane odbojář. Nebo naopak kolaborant, špion a vrah? Kdo ví. V tom právě spočívá síla výpovědi Hermansova románu - nenabízí jednoznačnou odpověď, naopak se pohybuje v prostoru pravděpodobného, nejednoznačného, balancuje na hraně ambivalence. Úsečným, strohým jazykem a téměř thrillerovým stylem vyprávění čtenáře strhne do válečných let. Když však válka skončí a začíná se účtovat, lidé se úhledně neřadí do dvojstupu podle toho, kdo je hrdina a kdo zločinec. Ale copak je možné, aby byl Osewoudt zároveň hrdina i padouch? Podstatou války je morální dvojznačnost, píše v doslovu Milan Kundera.

;Hermans aneb antidějiny Milan Kundera, Literární noviny, 8.3.2010

(...) Tím je dána základní perspektiva: všechny děje jsou viděny očima muže, který nemůže chápat logiku a důvody toho, co je nucen dělat, který vstupuje do spojení s jemu doporučenými lidmi, aniž o nich cokoli ví. Během nekonečných vnitřních úvah se usilovně snaží porozumět tomu, co se děje, a uklidnit svůj strach, že padl do léčky. Neboť jak má rozlišit odbojáře od špiona, jak si má být jistý, že rozkaz je pravý a ne falešný? Celý jeho boj je cesta temnotou, v níž se smysl věcí zamlžuje. (...) Osudová morální dvojznačnost pohltila Osewoudtův život. Neboť tak to je: dokud trvá bitva, lidé zaslepení vášní tuto dvojznačnost nevidí, ale potom, když přijde doba verdiktů a trestů, otravuje život národů na dlouhé roky, jako kouř po požáru, jako nekončící dým. A Osewoudt? Jak skončil? Špatně.

;Vychází kniha, již chválí Kundera (aho), MF DNES, 2.3.2010

Je skoro s podivem, že teprve nyní vychází v češtině slavný román Willema Frederika Hermanse Temná komora Damoklova. (...) Vrací se k otázkám osobní odvahy a vůle v prostředí válečného odboje, ale také k absurdním poválečným nespravedlnostem. "Ponořil jsem se tedy do tohoto románu, nejprve s obavami z jeho rozsahu pěti set stran, pak udiven faktem, že jsem jej přečetl jedním dechem. Poněvadž ten román je zároveň thrillerem, sledem napínavých dějů," píše Kundera v doslovu nazvaném Hermans aneb antidějiny. "Události (které se odehrávají za války a rok po ní) jsou popisovány velmi exaktně a suše, podrobně, ale rychle, jsou strašlivě skutečné, a přesto na hranici pravděpodobného. Tato estetika mě uchvátila; román posedlý skutečností, a současně fascinovaný nepravděpodobným a podivným," dodává Kundera.

;

Zákazníci si zakoupili s tímto produktemAJ tituly SKY

Přihlášení uživatele

EMG doprava zdarma - na pozadí