Tichým krokem kráčí strach-Čtyři horory psané žena - Čtyři horory psané ženami
(Produkt nebyl zatím hodnocen)
Vydavatel: | Argo |
---|---|
Datum vydání: | 01.11.2002 |
Formát: | 196 x 126 x 23 mm; Knihy - vázané; 208 stran |
Anotace
Čtyři povídky anglicky píšících ženských autorek z 19. a první poloviny 20. století, spojené výskytem nadpřirozeného prvku. Tím, že těžiště všech leží spíše v psychologii postav než v křiklavé hrůze, nám možná připomenou podobně pojatý výbor z amerických autorů Komu se to dostane do rukou (Odeon, 1990). Ze známých spisovatelek je zde zastoupena např. Angličanka George Eliotová novelou o muži stíhaném nedobrovolným odposlechem myšlenek druhých lidí a Američanka Edith Whartonová povídkou, kde se nadpřirozený prvek projeví až dodatečně, čímž se zpětně změní atmosféra celého příběhu. Zato Violet Huntovou nebo Lanoe Falcnerovou zná dnes už jen pár odborníků, a přece nacházíme v jejich fantastických povídkách přesvědčivost a podmanivost, a paradoxně i věcnost, jakou bychom těžko hledali v naší literatuře přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Kategorie
Knihovnické kódy
- ISBN: 80-7203-396-4
- EAN: 9788072033966
Spoluautoři:
Překlad | Pošustová-Menšíková, Stanislava |
Hodnocení
Když je hrůza rodu ryze ženského Ivan Matějka, Hospodářské noviny, 13.3.2003(...) Ten kdo má rád vskutku krvavé historie, měl by ovšem tuto knihu obejít. Před sto lety stačilo čtenářům pouhé nadpřirozeno, dotek se záhrobním světem, disputace o existenci duchů. (...) Atmosféru svazku velmi zdařile a nápaditě dokresluje výtvarný doprovod Pavla Růta. Ten z knihy činí vizuální klenot.
;Dámy píší horory Hana Ulmanová, RESPEKT, 6.1.2003(...) Svazek odkládáme s pocitem, že i na prahu třetího tisíciletí jsou v nás schopni vyvolat bouřlivé emoce nejen technologičtí hrdinové z rodu Supermana, ale i trýzněné oběti nočních můr, a že finální hrůzou jsou ty nejniternější aspekty lidské mysli, které zůstávají neměnné.
;K přečtení grm, LIDOVÉ NOVINY, 7.12.2002(...) Fantastické povídky George Eliotové, Lanoe Falconerové, Violet Huntové a Edith Whartonové (ve skvělém překladu Stanislavy Pošustové) působí takovou přesvědčivostí a věcností, jakou bychom stěží hledali v naší literatuře přelomu 19. a 20. století. (...) Vyznavači novodobých hororů vyznačujících se vřískotem, efektivně naporcovanými oběťmi, případně hyperrealisticky vyvedenými umrlci si nad knihou Tichým krokem kráčí strach zřejmě na své nepřijdou, ti ostatní se však mohou nechat unést jemným, plíživě neodbytným pocitem úzkosti a hrůzy, za nímž se často skrývá jen pošramocené svědomí.
;