Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Ukradený domov

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2008 (1. vydání)
Formát: 1× kniha, vázaná, 112 stran, 15 × 23 cm, česky
Cena: 135 Kč běžně 169 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Ve vzpomínkách autora oživuje český venkov 40. a 50. let očima chlapce. Jeho rodinu stihne typický osud "kulaků" - konfiskace majetku a násilné vystěhování. Četné humorné postřehy a zajímavé detaily z tehdejšího všedního života tvoří spolu s fotografiemi z rodinného archivu působivý a věrohodný portrét doby, která se nám z paměti pomalu vytrácí. Autorem předmluvy ke knize je Arnošt Lustig.Ukázka z textuJednoho dne začátkem února jsem přijel ze školy domů, na dvoře byli ozbrojení muži, zřejmě od Lidových milicí, a policie. Naši si směli pod jejich dohledem vzít při opuštění usedlosti nejnutnější věci osobní potřeby, několik slepic, kozu, nějakou další drůbež a psa, tehdy jsme měli Haryka. Oba rodiče, otec navíc těžce nemocný, byli velmi deprimováni. Naložili nás do malého skříňového náklaďáku s okénkem vzadu a odváželi nás do neznámé vesnice u České Lípy.
Vzpomínám si, že když jsem se vzdaloval od rodného domu a díval se zadním okénkem, bylo mi nesmírně smutno, maminka plakala a otec i bratr byli zaraženi. Změnilo se tím všechno, změnila se životní perspektiva a vůbec jsme nevěděli, co bude dál.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-242-2351-3
  • EAN: 9788024223513

Ukradený domov aneb Jak se žilo na vesnici ve 40. a 50. letech

kul, Ostatní, 22.4.2011

(...) "Je to poctivé a originální vyprávění o životě jednoho z nás. Obraz českého venkova první poloviny minulého století včetně hanebné konfiskace majetku a vystěhování pracovitých a poctivých lidí," napsal o knize Jiřího Šimona Ukradený domov nedávno zesnulý spisovatel Arnošt Lustig. Podle Lustiga spočívá půvab knihy, která nyní znovu vyšla v Knižním klubu k autorovým nedožitým 75. narozeninám, především v její pravdivosti, v tom, že je záznamem skutečných událostí a osudů. Jiří Šimon věnoval Ukradený domov památce svých rodičů, kteří se nikdy nevrátili na rodinný statek ve Veselé u Mnichova Hradiště, zkonfiskovaný v 50. letech. Knížka nese podtitul "Jak se žilo na vesnici ve 40. a 50. letech", autor tato léta nahlíží očima chlapce, jímž tehdy byl.

;

Prostý půvab českého bestselleru

(im), Literární noviny, 10.8.2009

(...) Ukradený život je ovšem jiným typem knihy, o autorově vlivu na vrcholový sport se tu dozvídáme jen z přebalu. V textu se naopak Jiří Šimon vrací do dětství a mládí. Vypráví o všednodenním životě venkovské rodiny, o tatínkovi a mamince, o drobných radostech - třeba o vůni a chuti maminčina naloženého tvarohu nebo o nešizené zmrzlině cukrářky paní Vrabcové -, o psech a zvířatech z rodinného hospodářství, o prvním kole, o zvycích a způsobu života, který je už prakticky ztracený, zapomenutý. Dojde také na školu, na sousedy, zajímavé lidské typy z okolí. Závěr patří válečným letům a době kolektivizace, která Šimonovu rodinu trpce a tragicky poznamenala. "Půvab této knihy spočívá především v její pravdivosti, je záznamem skutečných událostí a osudů. Přečtěte si ji a budete moudřejší o cennou, draze zaplacenou zkušenost," poznamenává v drobném úvodu Arnošt Lustig.

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamubooktook sky
Booktook sky

Přihlášení uživatele