Registrace | Přihlášení


Ve všední den i v neděli... výbor z básnického díl

Autor: Egon Bondy

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel: DharmaGaia
Datum vydání: 01.11.2009
Formát: Knihy - vázané; 474 stran
Další specifikace
Cena: 430 Kč běžně 478 Kč

Dostupnost: Není skladem

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Obsáhlý výbor z Bondyho básnického díla sestavený předním znalcem a editorem toho díla Martinem Machovcem je rozdělen do čtyř chronologicky uspořádaných oddílů, reprezentujících zhruba čtyři dekády Bondyho tvůrčí práce: 1950-59, 1960-70, 1971-82, 1983-94. Připojena je též obsáhlá ediční poznámka a blok O Egonu Bondym napsali nebo řekli, dokumentující často velmi rozporuplné a příznačně protichůdné reflexe Bondyho poezie. Výbor se opírá o souborné vydání Bondyho veršů z let 1990-1995 (devět svazků Básnického díla E. B., tři následující publikace nových sbírek) a jeho smyslem je připomenout dnešnímu čtenáři to nejlepší z tohoto díla, jež je dnes neprávem poněkud zastíněno Bondyho texty prozaickými či filozofickými. Děje se tak pokud možno vyváženě jak z hlediska chronologického, tak z hlediska rozmanitých básníkových tvůrčích způsobů: jsou zde verše "totálně realistické", "trapné", "primitivistické", neosurrealistické, agitační, filosoficky-meditační, příklady poesie deníkové, detabuizační i důkazy občasných Bondyho návratů k tradičnějším básnickým formám.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-86685-32-8
  • EAN: 9788086685328

Hodnocení

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Vaše osobní údaje zpracováváme primárně pro vyřízení Vaší objednávky a další účely. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména dalších účelech zpracování, předávání údajů mimo EU a vašich právech, najdete v sekci Ochrana osobních údajů.

Absolutní Bondy Miloslav Caňko, A2, 3.2.2010

(...) Při přípravě knihy bylo přihlíženo k dvěma hlavním cílům: Za prvé "prezentovat Bondyho básnické dílo v co nejvyváženější podobě, tj. neopomenout žádnou z básníkových dominantních stylizací a poetického tvaroslovného úsilí"; a za druhé kompenzovat dosavadní opomíjení pozdější tvorby, tedy sbírek z let sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých(...) Rozhodně nemá smysl popírat, že s básněmi s dominující "notou" společensky angažovanou často sousedí lyrika soustředěná na existenciálně zabarvenou bilanci citového života nebo vzpomínka na setkání s přáteli, nezřídka se však plynule a uvnitř jediné básně přechází od jedné polohy k druhé.(...) Egon Bondy, jenž se před polovinou sedmdesátých let označil za "prvního básníka/ který celý život tráví v podzemí/ bez nejmenšího kontaktu s oficiální kulturou", dočkal se na sklonku života satisfakce, o niž patrně stál i nestál. Ať už by byl jeho názor na výbor Martina Machovce jakýkoli, jisté je, že pro rozšíření básníkova nezkresleného obrazu bude mít tato publikace klíčový význam.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci také koupili

Mohlo by se Vám líbit

Informace o autorovi

Egon Bondy

*1930, Praha50% sleva na druhý titul

Přihlášení uživatele