Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Vývoj resilience v dětství a dospělosti

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Jazyk: čeština
Publikováno: 30.04.2009
Formát: brožovaná; 145 x 205mm; 104 stran kniha

Anotace

Popsat vyčerpávajícím způsobem tak rozsáhlou a komplikovanou tematiku, jakou vývoj resilience bezesporu je, je velice obtížné. PhDr. Iva Šolcová, Ph.D., se o to s úspěchem pokusila a ve svém textu poukazuje na nejdůležitější otázky, které jsou v současné době v této oblasti řešeny. Poskytuje čtenáři vodítka, aby se v této komplikované, ale nesmírně zajímavé a napínavě se vyvíjející oblasti mohl s přehledem orientovat. Porovnává výsledky výzkumů různých autorů, informuje o nejvýznamnějších intervenčních opatřeních a nezapomíná ani na český přínos.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-247-2947-3
  • EAN: 9788024729473

Recenzovaná práce je přehledovou studií zabývající se poměrně novým psychologickým pojmem – resiliencí, jenž v angličtině znamená pružnost. V psychologii se užívá ve dvojím významu, jednak pro označení osobnostního rysu projevujícího se v odolnosti, pevnosti a nezdolnosti vzhledem k nepříznivým okolnostem, jednak pro vyjádření procesu, který se lidský jedinec optimálně adaptuje na krajně nepříznivé podmínky. Druhé (procesuální) pojetí je novější a navazuje na prvé.
Psychologický pojem resilience má své místo především v lékařské a klinické psychologii a přes ně obohacuje biopsychosociální přístup k člověku a jeho chorobě s důrazem na lidské pozitivní možnosti a tendence – tedy tendence ke zdraví, osobnostnímu a sociálnímu rozvoji i růstu. Opírá se zejména o vývojovou psychopatologii a pozitivní psychologii. Resilienci lze vidět i jako jednoho z moderátorů (či mediátorů) ve vztahu chronický stres – porucha zdraví.
Tato útlá knížka je rozdělena do devíti částí, ukončena je závěrem obsahujícím její souhrn, seznamem zkratek, věcným a jmenným rejstříkem. Za zmínku stojí poměrně rozsáhlý seznam použité (a rozhodně relevantní) literatury na čtrnácti stranách, což svědčí o serióznosti a vědeckosti autorky.
Obsah recenzované práce je následující: (1) Zdroje poznatků o resilienci. (2) Vývoj koncepce resilience u dětí. (3) Resilience u dospělých. (4) Resilience rodiny. (5) Resilience skupiny. (6) Resilience komunity. (7) Resilience kultury. (8) Vybrané dotazníkové metody. (9) Přínos českých autorů k problematice resilience.
Budiž upozorněno, že druhá a třetí část jsou relativně rozsáhlejší, ostatní části publikace autorka ztvárnila zkratkou, někdy nepřesahující jeden odstavec.
Oblast resilience je nejvíce prozkoumána u dětí. Optimistické je zjištění, že v příznivém a podporujícím prostředí jsou děti i dospělí schopni pozitivních změn a vybudování některých zdrojů resilience v průběhu života i v případech, kde bychom to nečekali (např. u rozsáhlé deprivace). Jinak vyjádřeno: potenciál lidské bytosti ke zvládnutí těžkostí je větší, než jsme se dosud domnívali, a to platí i v případě starších osob. Považujeme za prokázané, že protektivní faktory (např. dobrá úroveň mentálních schopností spolu s vyšším socioekonomickým statusem a příznivými vztahy v rodině) se ve svém účinku kumulují, vzájemně podporují a posilují. To samé platí pro rizikové faktory s tím, že největší váhu, pokud jde o nepříznivý osobnostní vývoj a zdravotní stav, má chudoba, perinatální komplikace, vývojové nepravidelnosti a zpoždění, stejně jako genetické abnormality a psychopatologie u některého z rodičů. Bylo výzkumně (nejenom zkušenostně) prokázáno, že pro příznivý vý
voj dítěte je nejdůležitější fungující rodina (nebo alespoň jedna z rodičovských postav), jež individualitu dítěte respektuje a poskytuje mu emoční i instrumentální oporu. Zdůrazněna je kvalitní citová vazba mezi rodičem a dítětem v útlém dětství. Zdá se, že nejcitlivější a kritické je období do šesti měsíců od narození, kdy může proběhnout neuronální poškození a nežádoucí biologické naprogramování. Potvrzován je i vliv prostředí a psychosociálních proměnných na expresi genů. Jistě nepřekvapí zjištění, že protektivní vliv rodiny má svá omezení a platí jen při nízké koncentraci sociálních rizik, jimiž jsou násilí, kriminalita, alkohol a ostatní drogy.
Nemohu nezmínit ani vlastní výzkumnou práci autorky se závěrem, že pohybové aktivity u dětí lze jen těžko přecenit, neboť příznivě ovlivňují psychofyziologickou odpověď dětského organizmu na psychickou zátěž, a to již při anticipaci stresující situace.
Přínos knížky vidím v tom, že zde na nemnoha stránkách nalezneme nejnovější poznatky (založené výzkumně) o resilienci dětí a dospělých, a to zejména z pohledu podpory duševního zdraví a prevence psychopatologických projevů. Zabývá se i metodologickými úskalími a přináší náměty pro budoucí výzkum. Nadějná se zdá být v této souvislosti zejména kvalitativní me

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamubooktook sky
Booktook sky

Přihlášení uživatele